Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обезпаразитяването на децата е изцяло задължение на родителите, подчертават от РЗИ

Нина Петрова: Борбата с въшките не приключва с обработката с препарат, трябва да се отстранят гнидите

Снимка: Лилия Герчева
В "Часът на здравето" обръщаме внимание на един проблем, който касае най-вече учениците - опаразитяването. От Столичната РЗИ оповестиха резултатите от проверка, проведена в началото на учебната година - в близо две трети от проверените 178 училища в столицата е имало въшки. Основно опаразитени  деца са открити сред учениците до 7-ми клас.

Какви са съвременните начини да се справим с тях, каква е ефективността на препаратите и какви са мерките, които взима инспекцията в детските заведения - потърсихме отговорите от госта ни Нина Петрова, ст. инспектор в Дирекция "Надзор на заразните болести" в Столичната здравна инспекция.

Броят на засегнатите в София през последните години нараства, но в сравнение с акцията през миналата година, процентното съотношение между началните, основните и гимназиалните класове се запазва, коментира Нина Петрова:

"Проблемът с въшливостта засяга предимно по-малките класове - от предучилищната група до 4-ти клас, поради това, че децата по-често контактуват помежду си - занимания с общи игри, на чин стоят по двама ученици, а опаразитяването става чрез допир на главите им. По този начин въшките лесно преминават от глава на глава. Заразяването при по-тесен контакт става по-лесно".


В детските градини контролът от страна на медицинските специалисти и педагозите е ежедневен. Извършва се ежедневен сутрешен филтър:

"Ако едно дете е опаразитено, се връща на майката. А след като е обработено и почистено от паразити, трябва да премине отново през преглед от медицинско лице, преди да се върне в училище или детска градина".


Нина Петрова подчерта, че обезпаразитяването на децата изцяло е задължение на родителите. Ангажиментът им не приключва с обработка на косата с препарати - трябва да се извърши механично почистване на косата от гниди (яйцата на въшките), защото дори и след обработката може да са останали живи гниди, което отново ще доведе до появата на въшки.

През 2009 година е отпаднала наредба за борба с въшливостта от 2004 година, тъй като случаите на опаразитяване са били изключително малко. Заради множество сигнали от родители обаче, столичната РЗИ е изготвила предписания до детските заведения, инспекторите провеждат и акции училищата след всички ваканции. От здравната инспекция препоръчват родителите да правят редовни прегледи на децата, а опаразитените да се приемат в училище отново след преглед от медицинско лице.

Трябва ли родителите да вземат специални мерки в дома си при опаразитяване и още за контрола в детските заведения - чуйте в интервюто с Нина Петрова!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Монреал до София без презареждане

От Монреал до София без презареждане -  вълнуващ разказ на капитан Радослав Василев - пилот от авиокомпания "България еър" , който в интервю за БНР-Радио София, разказа за един от своите най-вълнуващи и интересни полети на борда на "Еърбъс А220" . Той разкри подробности за устройството на самолета, както и  предаването му от базата на..

публикувано на 13.01.25 в 13:50
Явор Попов-Необозрим по време на репетиция на моноспектакъла “Надежда”

Моноспектакълът "Надежда" на Явор Попов получава три награди на Фестивала на авторския театър

“Явление”, “Оттук започва нещо ново в българския театър”, “Уникално усещане за ритъм” - това са част от реакциите на журито на Фестивала на авторския театър през 2024-та, след като гледат моноспектакъла "Надежда" на Явор Попов-Необозрим . "Това е моноспектакъл, който отлагах седем години. Той стоя на един лист и ме чакаше и в крайна сметка..

публикувано на 13.01.25 в 13:35

Спират предложението за преструктуриране на Националната кардиологична болница

В Националната кардиологична болница няма да се извършват никакви промени, които не са съгласувани с лекарите. В това ги увери лично министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на среща с началници на клиники в болницата.  В разговор с директора на лечебното заведение д-р Красимир Джинсов, министърът изиска да бъде оттеглено предложението за..

публикувано на 13.01.25 в 13:11

100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев

На 13 януари отбелязваме 100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев. В откъс от Златния фонд на БНР можете да чуете част спомените на Калата за първите му стъпки на сцената като ученик и войник, за кандидат-студентските изпити във ВИТИЗ, за учителите, за матурата му по немски език, с използване на "несъществуващи..

публикувано на 13.01.25 в 12:35

Александра Димитрова дебютира в киното с главна роля

Младата актриса Александра Димитров а влиза в киното с летящ старт. С главна роля. Можем да я видим във филма "Преди да забравя" на Теодора и Станислав Дончеви , която вече се прожектира по кината в България. Пред БНР-Радио София тя разказа как се е явила на кастинга, как се е вълнувала и искала ролята, защото темата ѝ  е била близка...

публикувано на 13.01.25 в 12:00

Столичното предприятие за третиране на отпадъци вече има свои фотоволтаици

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) вече разполага с фотоволтаична система за собствено потребление. Мрежата е част от усилията за оптимизация на разходите и минимизиране на въглеродния отпечатък на предприятието. Системата е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали..

публикувано на 13.01.25 в 11:35

Отбелязваме 110 години от първата прожекция на български филм - "Българан е галант"

На 13-ти януари отбелязваме Деня на българското кино и 110 години от първата прожекция в кино "Модерен театър" на първия български филм "Българан е галант". Режисьор и сценарист на филма е Васил Гендов, който изпълнява и главната роля. Актрисата от Народния театър Мара Липина е негова партньорка в продукцията. Лентата е вдъхновена от популярните..

публикувано на 13.01.25 в 11:28