Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емилия Иванова: Предизвикателствата пред българския учител се увеличават с годините

Националната търговско-банкова гимназия и пръвоприемник на Търговската гимназия, създадена през 1912 г. от Търговско-индустриалната камара, която сега е Българската търговско-промишлена палата. Тогава първият учебен ден не е на 15 септември, защото по това време е била Балканската война и повечето учители са били на фронта, както част от учениците. Първият учебен ден тогава е бил на 25 февруари 1913 г., като на тази дата се чества и празникът на училището днес, разказва Емилия Иванова - директор на Националната търговско-банкова гимназия в София.

Търговската гимназия е първото училище, в което се създава т.нар. учебна кантора. Това е първообраз на учебните предприятия, които развиваме почти 80 години след като са открити. Учебното предприятие е място, където учениците се учат практически да правят нещата, които ще трябва да правят, когато завършат.

В началото търговската гимназия е била само мъжка, след 1933 г. се създава девическият отдел и започват да учат двете училища в сградата на ул. “Розова долина”, където в момента се намира Националната стопанска гимназия, разказва Иванова.

Това е най-голямата гимназия в цялата страна с най-старото настоятелство, създадено през 1998 г. Само в гимназията се изучават някои специфични специалности като “Банково дело”, “Застрахователно-осигурително дело”, “Оперативно счетоводство”, “Бизнес администрация”, “Икономическа информатика”, “Електронна търговия”. Изучават се интензивно (с 18 часа седмично) и английски, немски, френски, испански и руски език. Годишно в гимназията се приемат деца за 10 паралелки. В училището работят 85 преподаватели като 80% от тях имат научна степен или висока степен на професионална квалификация.

Според Иванова предизвикателствата пред българския учител не намаляват, а се увеличават с годините. Всичко това е свързано с усложняването на обществения живот и затова българското училище трябва много бързо да наваксва и да става по-модерно. Основният проект, който изгражда имиджа на гимназията, е проектът интегративно-практическо обучение.

Тази година общият успех на завършилите гимназията е Много добър 5.46, което е близо до отличен. 48% от учениците са отличници и има 196 пълни отличници, а стипендиантите са 786. Учениците влизат в гимназията след положени успешно конкурсни изпити - тестове по български език и математика, като в бала участват и оценките по двата предмета от свидетелството за основно образование. В гимназията учат деца от цялата страна.

Училищното настоятелство в гимназията е от 1997 г. и е създадено от група ентусиазирани родители. Настоятелството има и благотворителна функция. Всяка година се събират чрез базар средства за децата сираци, които са около 100 в гимназията и те получават благотворителни коледни и великденски стипендии. На миналогодишния коледен базар, например, са събрани 11 хил. лв. В гимназията има и ученически съвет, организиран от самите ученици, които могат да участват на заседанията на педагогическия съвет, когато се разглеждат въпроси на ученическото самоуправление.  Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48

Столичният инспекторат спечели дело срещу нарушение за замърсяване

Столичният инспекторат спечели дело с най-високата наказателна стойност за установено нарушение - 50 хил. лв., срещу строителна фирма, която е станала причина за замърсяване на улица в ж.к. "Малинова долина". Победата в съда е закономерно следствие от усилията на администрацията на Васил Терзиев да подобри успеваемостта на Столична община във всички..

публикувано на 19.12.24 в 11:09