Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емилия Иванова: Предизвикателствата пред българския учител се увеличават с годините

Националната търговско-банкова гимназия и пръвоприемник на Търговската гимназия, създадена през 1912 г. от Търговско-индустриалната камара, която сега е Българската търговско-промишлена палата. Тогава първият учебен ден не е на 15 септември, защото по това време е била Балканската война и повечето учители са били на фронта, както част от учениците. Първият учебен ден тогава е бил на 25 февруари 1913 г., като на тази дата се чества и празникът на училището днес, разказва Емилия Иванова - директор на Националната търговско-банкова гимназия в София.

Търговската гимназия е първото училище, в което се създава т.нар. учебна кантора. Това е първообраз на учебните предприятия, които развиваме почти 80 години след като са открити. Учебното предприятие е място, където учениците се учат практически да правят нещата, които ще трябва да правят, когато завършат.

В началото търговската гимназия е била само мъжка, след 1933 г. се създава девическият отдел и започват да учат двете училища в сградата на ул. “Розова долина”, където в момента се намира Националната стопанска гимназия, разказва Иванова.

Това е най-голямата гимназия в цялата страна с най-старото настоятелство, създадено през 1998 г. Само в гимназията се изучават някои специфични специалности като “Банково дело”, “Застрахователно-осигурително дело”, “Оперативно счетоводство”, “Бизнес администрация”, “Икономическа информатика”, “Електронна търговия”. Изучават се интензивно (с 18 часа седмично) и английски, немски, френски, испански и руски език. Годишно в гимназията се приемат деца за 10 паралелки. В училището работят 85 преподаватели като 80% от тях имат научна степен или висока степен на професионална квалификация.

Според Иванова предизвикателствата пред българския учител не намаляват, а се увеличават с годините. Всичко това е свързано с усложняването на обществения живот и затова българското училище трябва много бързо да наваксва и да става по-модерно. Основният проект, който изгражда имиджа на гимназията, е проектът интегративно-практическо обучение.

Тази година общият успех на завършилите гимназията е Много добър 5.46, което е близо до отличен. 48% от учениците са отличници и има 196 пълни отличници, а стипендиантите са 786. Учениците влизат в гимназията след положени успешно конкурсни изпити - тестове по български език и математика, като в бала участват и оценките по двата предмета от свидетелството за основно образование. В гимназията учат деца от цялата страна.

Училищното настоятелство в гимназията е от 1997 г. и е създадено от група ентусиазирани родители. Настоятелството има и благотворителна функция. Всяка година се събират чрез базар средства за децата сираци, които са около 100 в гимназията и те получават благотворителни коледни и великденски стипендии. На миналогодишния коледен базар, например, са събрани 11 хил. лв. В гимназията има и ученически съвет, организиран от самите ученици, които могат да участват на заседанията на педагогическия съвет, когато се разглеждат въпроси на ученическото самоуправление.  Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Писателят Георги Геров

Съвършенството не е крайна спирка

Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това.  Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Ученици картографират България

Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..

публикувано на 27.01.25 в 12:32

Нощният транспорт в София може да се върне, когато има достатъчно шофьори

Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..

публикувано на 27.01.25 в 11:38

В столичния район "Сердика" приемат опасни отпадъци на 28 януари

На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..

публикувано на 27.01.25 в 11:29

На 27 януари отбелязваме Международния възпоменателен ден на Холокоста

На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен възпоменателен ден за Холокоста. След приемането на тази..

публикувано на 27.01.25 в 11:02
Момент от реставрацията на къщата музей на Райна Княгиня

Реставрираха къщата музей на Райна Княгиня в София

Реставрацията и консервацията на сградата, в която е живяла Райна Попгеоргиева, известна още като Райна Княгиня, в столичния район „Сердика“, приключи. Къщата, която е паметник на културата от местно значение, вече е ремонтирана, като са запазени всички автентични елементи на Райна, ушила главното въстаническо знаме на Панагюрския революционен окръг за..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

Кметът ще върне за преразглеждане решението за спиране на нощния транспорт в София

След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в петък и събота . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..

публикувано на 27.01.25 в 10:08