Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С начина, по който празнуваме Коледа, показваме отношението си към семейството

Снимка: Pixabay
Дни ни делят от началото на декември, а голяма част от децата вече и у нас са нетърпеливи да започват отброяването на дните до Коледа. В градинката пред Народния театър вече се усещат хубавите празнични аромати и греяно вино от започналия седми традиционен германски Коледен базар. На предпразничните коледни настроения, свързани с коледните или зимни базари, е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица.

Тези базари в Европа имат многовековна традиция. Предполага се, че първият е организиран през 1384 г. в германския град Бауцен, макар че за техен предшественик се приема декемврийският базар във Виена, съществуващ от 1294 г. През 350 г. пр. Хр. тогавашният епископ на Рим Юлиус I обявява 25 декември официално за рожденна дата на Христос, разказва Костадин Младенов - екскурзовод с над 30-годишен опит.
След това през 1535 г. Мартин Лутер създава обичая да се раздават коледни подаръци, дотогава са се раздавали подаръци само на Никулден. Така се формират днешните обичаи, през вековете Германия, Австрия, Швейцария развиват до степен култура на Коледа всички тези обичаи, които са насочени към любовта и сплотеността на семейството, както и към смирението и общуването с Господ.

В Германия коледният сезон започва с първата неделя на т.нар. адвент (от лат. - “пристигане”) или четири седмици преди Коледа, започва отброяването на дните с т.нар. адвент календари, които отброяват всеки оставащ ден във вид на бонбони или с палене на свещ всяка седмица след неделния обяд, която се слага на венец, обяснява Младенов.

Екскурзоводът разказ също, че един от най-старите базари в Германия е този в гр. Нюрнберг. След войната, през 1948 г. този град е почти разрушен и тогава кметът на града поставя началото на традицията младо момиче да казва пролога на Коледа пред града, като тази традиция се развива и до днес. Сред старите базари са тези в Хамбург, Дюселдорф, Берлин, Мюнхен. В тези градове има по няколко коледни базара със свои традиции.

В Германия от доста време има и средновековни Коледни базари, на които се пресъздават сцени от живота на германците и затова може да се каже, че ако човек посети Германия по време на коледните базари, може да научи с много по-голяма пъстрота и подробности историята на този народ. Коледните празници във Виена са комбинация между празниците в Германия и традициите, които се появяват след XIII в. във Виена. Ако до тогава изображенията на рождественската сцена са представяни по-реалистично като бедно семейство, то след това започват да се използват хора, които да пресъздават сцената, след XVI век се изработват фигури от дърво, а XVIII век. в тези дървени фигури се прибавят и движещи се елементи.

Общината на Виена има специален отдел, който работи с голям екип всяка година, за да направи по-интересни и ефектни тези коледни базари. Така например тази година има изработен над 20- метрова стена, на която върху дърво са изрисувани Витлеемските ясли. При австрийците в началото коледни базари е имало само при богатите в двореца Шьонбрун, постепенно традицията става по-масова. Този екип към Общината е причината през последните 20-30 г. да се създадат и много допълнителни базари. През 1994 г. се създава Арт коледен базар във Виена, на който млади хора представят различни арт продукти от сценки, рисунки, иновативни техники за представяне на празника и това обогатява Коледните базари във Виена.

Австрия е държавата, която развива Коледните базари и празнуването като култура. Напълно постижимо е с кола за седем-десет дни да се направи пътуване през Австрия, Германия и Швейцария, където да бъдат обходени градовете с популярни коледни базари.

В Швейцария коледните традиции са почти същите като в Германия, защото държавата е била част от Германия, но различните градове имат различни традиции. По-интересни са базарите в Базел и Цюрих. От начина, по който празнуват германците Коледа, личи как са загрижени за семейството и за децата си, защото и във Виена, и в Германия, и в Швейцария от 1800 г. насам има тенденция непременно да се увличат децата в празнуването на Коледа - всяко дете да има участие с песен, направата на някакво лакомство. В Германия е традиция на всеки Коледен базар духов оркестър да свири музика. През деня малки детски оркестри свирят на базарите. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.02.25: Лош стопанин ли е държавата?

В четвъртък водещият на предаването "Форум" Константин Лавсов продължи темата за вдигането на цените на куриерските услуги, които коментира заедно с Елена Дариева и Светослав Живков, който се включи по телефона. Сред останалите теми, които ги провокираха бяха: Български пощи като възможна или невъзможна алтернатива на куриерските услуги у нас;..

публикувано на 20.02.25 в 18:45

Защо е важна кибер хигиената

Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..

публикувано на 20.02.25 в 17:15
Така изглежда паркингът на голяма търговска верига в столицата

Втори бойкот на търговските вериги в страната - до какво ще доведе

Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея.  В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..

публикувано на 20.02.25 в 16:45

Насилието обича мълчанието, а вие?

Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..

публикувано на 20.02.25 в 16:32
Боби Вълчев в Античен театър в Пловдив 2024, където горяха 17 хиляди свещи

Боби Вълчев покани фронтмена на "Earth, Wind & Fire" за концертите си

За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни  и Пловдив - 4 август.   Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:17
Д-р Валери Веселинов

С този бюджет трудно ще работи нормално здравната система

Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..

публикувано на 20.02.25 в 15:35