Вместо да увеличи подкрепата за хората с най-тежки увреждания, държавата ще отнеме част от правата им, като в някои случаи ще се стигне до намаление на помощта за тях и до още по-невъзможен достъп до асистенти, пише СЕГА. Това следва от законопроекта за личната помощ, приет на второ четене в социалната комисия на парламента. Това е законът, който искаха майките на деца с увреждания и заради който сега недоволството им е на път да избухне с нова сила. Възмутена от гласуваното, омбудсманът Мая Манолова заплаши да сезира Конституционния съд. На второ четене парламентарната социална комисия прие при висок емоционален градус редактиран вариант на закона, изготвен първоначално от омбудсмана и протестиращите. Законопроектът предвижда личната помощ да се финансира от държавния бюджет със 71.5 млн. лв., а недостигът на средства да се компенсира, като се посегне на парите, които получават хората с найтежки увреждания. Всички деца, които получават лична помощ от 930 лв., ще трябва да преотстъпят 380 лв. на кмета, ако искат общината да им отпусне асистент, без значение колко часа от тази услуга ще ползват. Хората с тежки увреждания, които имат право на добавка от НОИ за чужда помощ (94 лв. сега, около 100 лв. от 1 юли догодина), ще трябва да декларират, че са съгласни НОИ да превежда тази сума в сметката на Агенцията за социално подпомагане, след като сключат трудов договор с личния си асистент.
Цената на яйцеклетката на черно достигна 1500 лева, като може да се договори и за един бон, установи МОНИТОР. Алъш-веришът се осъществява с обяви в някои от популярните сайтове за онлайн пазаруване, както и в сайтовете за майки. В Гърция яйцеклетки от българка могат да се купят приблизително за същата цена. Там се търгуват между 850 и 1000 евро, споделят жени, които търсят материал, за да заченат in vitro. На пръсти се броят тези, които действително даряват. Жените трудно се наемат да станат дарителки тъй като изискванията са строги и е необходимо време, което означава отсъствие от работа, поясни проф. Иван Козовски, един от пионерите в метода асистирана репродукция у нас.
Първият случай на свински грип е регистриран у нас. Става въпрос за 40-годишна жена, настанена в болница в тежко състояние, пише МОНИТОР. Лекарите се борят за живота й. Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести епидемиолог проф. д-р Тодор Кантарджиев. Шестгодишното й дете също е болно, но кара заболяването по-леко, уточни специалистът. Случаите са първите на грип за този сезон в страната. Те са доказани с клинични материали от Националната референтна лаборатория по грип и остри вирусни заболявания. По думите на проф. Тодор Кантарджиев се очакват още случаи със застудяването. Той посочи, че в последната седмица има забележим ръст на острите респираторни инфекции.
Заплатите в ИТ индустрията са 3,5 пъти по-високи от средната за страната и доближават стандарта на работещите в същия бранш в Германия и Англия, обявиха от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), цитирани от ТРУД. Над 30 хил. души са заети в сектора, а всяка втора софтуерна компания ще набира кадри през 2019 г. Очаква се ръстът на работещите в индустрията да достигне 10%, като само през 2017 г. броят на наетите е нараснал с 15%. Според проучване на организацията близо 60% от българите искат да работят в ИТ сферата, но само една трета имат нужната квалификация. Приходите на фирмите от бранша през миналата година са 2,54 млрд. лв. или двойно повече спрямо 2012 г. Но секторът може да забави развитието си заради липсата на работна ръка, каза членът на УС на асоциацията Георги Захариев.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..