Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Вместо да увеличи подкрепата за хората с най-тежки увреждания, държавата ще отнеме част от правата им, като в някои случаи ще се стигне до намаление на помощта за тях и до още по-невъзможен достъп до асистенти, пише СЕГА. Това следва от законопроекта за личната помощ, приет на второ четене в социалната комисия на парламента. Това е законът, който искаха майките на деца с увреждания и заради който сега недоволството им е на път да избухне с нова сила. Възмутена от гласуваното, омбудсманът Мая Манолова заплаши да сезира Конституционния съд. На второ четене парламентарната социална комисия прие при висок емоционален градус редактиран вариант на закона, изготвен първоначално от омбудсмана и протестиращите. Законопроектът предвижда личната помощ да се финансира от държавния бюджет със 71.5 млн. лв., а недостигът на средства да се компенсира, като се посегне на парите, които получават хората с найтежки увреждания. Всички деца, които получават лична помощ от 930 лв., ще трябва да преотстъпят 380 лв. на кмета, ако искат общината да им отпусне асистент, без значение колко часа от тази услуга ще ползват. Хората с тежки увреждания, които имат право на добавка от НОИ за чужда помощ (94 лв. сега, около 100 лв. от 1 юли догодина), ще трябва да декларират, че са съгласни НОИ да превежда тази сума в сметката на Агенцията за социално подпомагане, след като сключат трудов договор с личния си асистент.

Цената на яйцеклетката на черно достигна 1500 лева, като може да се договори и за един бон, установи МОНИТОР. Алъш-веришът се осъществява с обяви в някои от популярните сайтове за онлайн пазаруване, както и в сайтовете за майки. В Гърция яйцеклетки от българка могат да се купят приблизително за същата цена. Там се търгуват между 850 и 1000 евро, споделят жени, които търсят материал, за да заченат in vitro. На пръсти се броят тези, които действително даряват. 
Жените трудно се наемат да станат дарителки тъй като изискванията са строги и е необходимо време, което означава отсъствие от работа, поясни проф. Иван Козовски, един от пионерите в метода асистирана репродукция у нас.

Първият случай на свински грип е регистриран у нас. Става въпрос за 40-годишна жена, настанена в болница в тежко състояние, пише
МОНИТОР. Лекарите се борят за живота й. Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести епидемиолог проф. д-р Тодор Кантарджиев. Шестгодишното й дете също е болно, но кара заболяването по-леко, уточни специалистът. Случаите са първите на грип за този сезон в страната. Те са доказани с клинични материали от Националната референтна лаборатория по грип и остри вирусни заболявания. По думите на проф. Тодор Кантарджиев се очакват още случаи със застудяването. Той посочи, че в последната седмица има забележим ръст на острите респираторни инфекции.

Заплатите в ИТ индустрията са 3,5 пъти по-високи от средната за страната и доближават стандарта на работещите в същия бранш в Германия и Англия, обявиха от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), цитирани от ТРУД. Над 30 хил. души са заети в сектора, а всяка втора софтуерна компания ще набира кадри през 2019 г. Очаква се ръстът на работещите в индустрията да достигне 10%, като само през 2017 г. броят на наетите е нараснал с 15%. Според проучване на организацията близо 60% от българите искат да работят в ИТ сферата, но само една трета имат нужната квалификация. Приходите на фирмите от бранша през миналата година са 2,54 млрд. лв. или двойно повече спрямо 2012 г. Но секторът може да забави развитието си заради липсата на работна ръка, каза членът на УС на асоциацията Георги Захариев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36