Фокусът тази година е поставен върху немския език и представянето на литература от Германия, Австрия, Швейцария и Лихтенщайн. 11 популярни автори от тези държави ще бъдат сред гостите на фестивала, ще присъства и професионална делегация от организации, активни в полето на книгоиздаването и литературата. На международния етаж на панаира ще бъдат представени още Румъния, Турция, Русия и Пакистан.
Тази година ще бъде обособен своеобразен бизнес клуб - специално пространство, подходящо за срещи на издатели, литературни агенти, автори, илюстратори. Друга интересна новост е използването на виртуална реалност на колективния щанд на почетните гости, чрез която ще бъде осигурен различен досег, както до света на технологиите, така и до света на литературата. На 13 декември пък ще се проведат придобилите популярност бързи срещи /speed dating/ между издатели и илюстратори. В рамките на 10 минути илюстраторите ще могат да представят своето портфолио, а издателите да кажат от какъв тип илюстрации се нуждаят, за какви произведения и на какви автори.
Естествено ще бъде обърнато специално внимание и на децата. Още повече, че цялата 2018 година събитийният календар на Асоциация "Българска книга" преминава под мотото "Четем заедно, растем заедно" - кампанията за ранно детско четене. Силно е присъствието на панаира и на издателства, които издават детска, учебна и образователна литература. Заедно с това са предвидени около 20 събития за детска публика на културната сцена на панаира. Всяка сутрин ще има събития за деца и подрастващи и в програмата на литературния фестивал.
Асоциация "Българска книга" и тази година ще връчи традиционната награда за най-добър издателски проект "Златен лъв". В състава на експертното жури тази година са проф. Кирил Гогов, проф. Иво Панов, проф. Милена Кирова, Андреана Евтимова и Федя Филкова, а в журналистическото жури са Андрей Захариев, Светлана Дичева, Стефан Джамбазов и Гриша Атанасов. Осем са номинираните проекти, които ще станат известни по време на церемонията на 14 декември. Два от тях ще бъдат носители на големите награди за Проект на годината.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..