Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуална реалност, бързи срещи и събития за деца на Панаира на книгата в НДК

46-ият Софийски международен панаир на книгата ще се проведе от 11 до 16 декември в НДК под мотото "Четири страни - един език". Очакват се повече от 160 участници от България и чужбина, а щандовете на издателствата ще бъдат разположени на шест етажа. Изпълнителният директор на асоциация "Българска книга" Валентина Божичкова и Янчо Михайлов, организатор събития, разказаха в аванс пред Радио София за проявите и новостите, на които ще могат да се насладят посетителите на форума.


Фокусът тази година е поставен върху немския език и представянето на литература от Германия, Австрия, Швейцария и Лихтенщайн. 11 популярни автори от тези държави ще бъдат сред гостите на фестивала, ще присъства и професионална делегация от организации, активни в полето на книгоиздаването и литературата. На международния етаж на панаира ще бъдат представени още Румъния, Турция, Русия и Пакистан.

Тази година ще бъде обособен своеобразен бизнес клуб - специално пространство, подходящо за срещи на издатели, литературни агенти, автори, илюстратори. Друга интересна новост е използването на виртуална реалност на колективния щанд на почетните гости, чрез която ще бъде осигурен различен досег, както до света на технологиите, така и до света на литературата. На 13 декември пък ще се проведат придобилите популярност бързи срещи /speed dating/ между издатели и илюстратори. В рамките на 10 минути илюстраторите ще могат да представят своето портфолио, а издателите да кажат от какъв тип илюстрации се нуждаят, за какви произведения и на какви автори.

Валентина Божичкова и Янчо МихайловЕстествено ще бъде обърнато специално внимание и на децата. Още повече, че цялата 2018 година събитийният календар на Асоциация "Българска книга" преминава под мотото "Четем заедно, растем заедно" - кампанията за ранно детско четене. Силно е присъствието на панаира и на издателства, които издават детска, учебна и образователна литература. Заедно с това са предвидени около 20 събития за детска публика на културната сцена на панаира. Всяка сутрин ще има събития за деца и подрастващи и в програмата на литературния фестивал.

Асоциация "Българска книга" и тази година ще връчи традиционната награда за най-добър издателски проект "Златен лъв". В състава на експертното жури тази година са проф. Кирил Гогов, проф. Иво Панов, проф. Милена Кирова, Андреана Евтимова и Федя Филкова, а в журналистическото жури са Андрей Захариев, Светлана Дичева, Стефан Джамбазов и Гриша Атанасов. Осем са номинираните проекти, които ще станат известни по време на церемонията на 14 декември. Два от тях ще бъдат носители на големите награди за Проект на годината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54