Управлението на умората при шофиране и план за пътуване - два фактора, които имат пряко отражение върху пътната безопасност. Ако следваме няколко прости решения, които са валидни, както за професионалните, така и за обикновените шофьори можем да предотвратим много инциденти на пътя. Да планираме маршрута и пътя си, да си осигурим достатъчно почивки при по-дълго пътуване, да инвестираме повече време в обучение на шофьорите, винаги да мислим за това, че сме значими и че някой ни чака вкъщи. Върху това акцентира Хулия Инчи, мениджър по пътна безопасност:
Ако усетим умора, естествена реакция е да спрем за почивка. Но когато даден човек не иска да проеумее какво въздействие оказва умората върху него, и продължи да шофира въпреки, че има нужда от сън, това би довело до тежък инцидент. Това може да се отрази лошо на него или друг участник в пътната среда. Реалността е таква, че умората убива.
Хулия Инчи коментира и какви са начините да се справим с този проблем:
На първо място, като осъзнати човешки същества, личности, трябва да сме наясно с признаците на умората и ако усетим такава, да спрем веднага. За начало трябва да си кажем на самите нас , че няма нищо по-важно от собствения ни живот, следователно ако спрем за почивка елиминираме шанса да претърпим произшествие. Когато обаче говорим за работата си и управление на персонал и шофьори. Тези водачи в повечето случай се намират в класа на по-ниско платени работници. Това ги кара да се чувстват длъжни да се подчиняват на всичко, което им се каже от управлението. Те познават умората, до какво води тя, знаят и как да се справят с нея, но ако се почувстват финансово зависими, ще изберат да продължат своя курс без почивка. Има случаи шофьорите да не почиват, дори когато фирмените правила ги задължват да спрат. Когато погледнем инцидентите, в които камиони са се преобръщали, основната причина винаги е била или умората или разсеяността - две неща който могат да бъдат сведени до поведението на водачите.
Преди всичко шофьорите трябва да осъзнаят колко е важно тяхното поведение и значението им за семейството. Всеки човек е важен за своето семейство, така че е трябва да пази живота си, не само за себе си, но и заради семейството си, без значение от работата. Ако загинеш на пътя, някой друг ще заеме твойто място във фирмата, но в семейството няма с кого да бъдеш заменен, изтъкна Хулия Инчи.
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..