Тази вечер от 19 часа в зала "България" е (вече) традиционният коледен концерт на Софийския духов оркестър. Заглавието е красноречиво – Коледа с Гершуин!
Диригентът Юли Дамянов е подготвил една чудесна програма с всички най-знакови творби на големия американски композитор – от Кубинската увертюра, през Един американец в Париж до избрани моменти от Порги и Бес (тук солисти ще са Еделина Кънева и Александър Мутафчийски). Финалът ще е за Рапсодия в синьо и оттук именно тръгва разговорът ни с пианиста Людмил Ангелов, за когото това е своеобразен дебют. Един интересен нов проект, първо съвместно музициране със Софийския духов оркестър, очаквам го с голям трепет – казва базираният в Испания пианист. С музиката на Гершуин Людмил Ангелов е свързан отдавна – някои от първите ми стъпки на концертния подиум са били именно с Рапдосия в синьо и Концерта във фа, при това със Симфоничния оркестър на БНР под палката на Александър Владигеров, който много обичаше и често изпълняваше музиката на Гершуин.
Людмил Ангелов признава, че много обича Гершуин – той е един от най-интересните и оригинални творци на ХХ век. Смята, че значимостта на песните на Гершуин за музиката на ХХ век е съпоставима с тази на песните Шуберт през ХІХ век.
Чуйте цялото интервю – разсъждаваме за руското влияние в музиката на родения в семейството на руски евреи, емигрирали в Америка, композитор.
То се усеща силно в много творби на Гершуин – и в тези, в които се е стремил да бъде стриктно класически, и във всички останали в жанрове като мюзикъла... например най-широката, най-красивата тема в Рапсодия в синьо е абсолютно по руски построена, така и звучи и би била съвсем на място в някой от концертите на Рахманинов. Това е ярко, благородно заявено влияние и дава едно лирично богатство на определени фрагменти в музиката на Джордж Гершуин, което контрастира много добре с другите елементи в неговото творчество – влиянието на джаза, ритмичността, суинга. За Людмил Ангелов е еднакво важно класическите музиканти да свирят джаз и обратното – тази симбиоза между джаз и класика обогатява всеки музикант.
Концертът се организира от Общинския културен институт "Искър", който е дом на Софийския духов оркестър вече 11 години. Коледните концерти на оркестъра стават все по-интересни и се превръщат в една от хубавите коледни традиции на столицата.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..