Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марион Пошман за изпитанията, в които поставя героите си

Марион Пошман и водещата на "Радиоприемница" Катя Василева
Снимка: Златина Йовкова
Тази седмица „Радиоприемница“ се излъчва на живо от 6-тия Софийски международен литературен фестивал в НДК.

Наш гост днес бе Марион Пошман, носителка на редица награди за поезия и проза. Тя е сред големите таланти на съвременната немска литература. Родена в Есен, тя завърша германистика, философия и славистика, а днес живее и твори в Берлин. Марион Пошман е автор на 5 стихосбирки, 4 романа, новела и сборник с есета, за които получава над 30 литературни стипендии и отличия. Книгите ѝ „Черно-бял роман“, „Слънцестояние“ и „Боровите острови“ получават номинации за книга на годината.

Преди 5 години тя беше в България, за да представи „Слънцестояние“, а сега българската публика ще се запознае с „Черно-бял роман“.

„Книгите ми имат различни теми, но може би мога да кажа, че моите образи са винаги фигури, които се намират в крайни, гранични ситуации. Субектът и неговата цялостност, неговата неприкосновеност, винаги са поставени на някакво изпитание“, разказа ни Марион Пошман.

"В „Черно-бял роман“ става дума за група немски инженери, които отиват в Магнитогорск, Урал. Те работят в най-голямото стоманообработващо предприятие в света, върху една инсталация, по която тече газ. Работят по един проект за подобряване на условията на живота там. Намират се в особена ситуация, зимни условия, гигантски пейзаж, гигантска инсталация и въпросът е - какво прави този гигантски пейзаж и тази гигантска индустрия с индивида, с човека.

Романът излезе 2005 година и всъщност в него аз се връщам в едно мое собствено автобиографично изживяване. Аз в средата на 90 години сама имах възможността да отида в Магнитогорск и да поживея там няколко седмици.

Бях изключително впечатлена от този гигантски размери във всяко отношение, с които се сблъсках там. Дълго мислих как бих могла да опиша всичко това. Този процес продължи 10 години - докато започна писането на романа и докато той излезе."

Целия разговор на Катя Василева с Марион Пошман – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Валентин Господинов

Директорът на Галерия "Владимир Димитров-Майстора" с първа награда за принос към културата

В съвместната продукция на Радио София и Радио Благоевград - "Заедно представяме Кюстендил" е поредната ни среща с професор Валентин Господинов, директор на Галерия "Владимир Димитров – Майстора". Той съвсем наскоро получи наградата на Кюстендил за принос в културата, стана и професор по скулптура в НХА, за предстоящия ремонт и новите..

публикувано на 17.06.24 в 17:06

Безпроблемна почивка - какво трябва да знаем

Колкото и добре да е планирана една почивка, винаги има вероятност да се случи нещо, от което да бъдем ощетени като туристи. Европейският потребителски център (ЕПЦ) дава няколко полезни съвета как да се предпазим от неприятности, за да не може никой търговец да помрачи почивката ни. Онлайн пазаруване, плануване, полет, документи, багаж са сред..

публикувано на 17.06.24 в 17:04

Празникът на черешата в Кюстендил посреща гости от страната и чужбина

Все още има проблеми с изкупуването на череши в Кюстендилско, каза пред Радио София и Радио Благоевград, в изнесеното студио от центъра на Кюстендил, кметът на общината инж. Огнян Атанасов. Той обясни, че още преди кампанията тази година, са проведени редица срещи с производителите, преработвателите, изкупвачите и с полицията, за да може..

публикувано на 17.06.24 в 15:52

Дигитално здравеопазване

Само за 3 години България успя да постигне пълна дигитална трансформация в сектора на здравеопазването. Това обяви Борис Костадинов, директор "Софтуерна интеграция" в Информационно обслужване по време на Втората международна конференция за технологии и иновации в Югоизточна Европа. Организатор на събитието, което се проведе в Солун на 16.06.24г. е..

публикувано на 17.06.24 в 15:38
Елена Начева, която вдъхна живот на с. Смоличано над Кюстендил

"Живей с любов" и "Пробуждане 2020" - елементи от съживеното село Смоличано над Кюстендил

На открито пред сградата на общината в град Кюстендил се излъчи съвместното предаване на Радио София и Радио Благоевград. Представяме ви Елена Начева, една дама, която след години живот по света, се завърна в Кюстендилско и в едно село с почти изчезващ живот, направи детско селище „Живей с любов“ за лагери и арт работилници. Тя съживява и..

публикувано на 17.06.24 в 15:32
Водещите Мариана Попова и Лили Големинова с художника Евгени Серафимов

В 21 век Кюстендил говори за изкуство

Срещата ни с някои интересни хора от град Кюстендил продължават. Евгени Серафимов е създател и ръководител на школата "Новите майстори", художник и иконописец, автор на редица проекти за промяна в градската среда. Той е учител по рисуване в училище "Кирил и Методий“, което е най-старото в Западна България и едно от най-старите български..

публикувано на 17.06.24 в 13:41

D2 в подкрепа на младите таланти в изкуството

В съвместна свързаност в полза на слушателската ни аудитория, днес  предаването  “Радиокафе“ се излъчва заедно с екип на Радио Благоевград, директно от град Кюстендил. Димитър Кърнев от група D2 е наш събеседник от центъра на Кюстендил. Той разказа за представлението „Финтът Бекенбауер“, което ще бъде представено от Общински драматичен..

публикувано на 17.06.24 в 12:36