Наш гост днес бе Марион Пошман, носителка на редица награди за поезия и проза. Тя е сред големите таланти на съвременната немска литература. Родена в Есен, тя завърша германистика, философия и славистика, а днес живее и твори в Берлин. Марион Пошман е автор на 5 стихосбирки, 4 романа, новела и сборник с есета, за които получава над 30 литературни стипендии и отличия. Книгите ѝ „Черно-бял роман“, „Слънцестояние“ и „Боровите острови“ получават номинации за книга на годината.
Преди 5 години тя беше в България, за да представи „Слънцестояние“, а сега българската публика ще се запознае с „Черно-бял роман“.
„Книгите ми имат различни теми, но може би мога да кажа, че моите образи са винаги фигури, които се намират в крайни, гранични ситуации. Субектът и неговата цялостност, неговата неприкосновеност, винаги са поставени на някакво изпитание“, разказа ни Марион Пошман.
"В „Черно-бял роман“ става дума за група немски инженери, които отиват в Магнитогорск, Урал. Те работят в най-голямото стоманообработващо предприятие в света, върху една инсталация, по която тече газ. Работят по един проект за подобряване на условията на живота там. Намират се в особена ситуация, зимни условия, гигантски пейзаж, гигантска инсталация и въпросът е - какво прави този гигантски пейзаж и тази гигантска индустрия с индивида, с човека.
Романът излезе 2005 година и всъщност в него аз се връщам в едно мое собствено автобиографично изживяване. Аз в средата на 90 години сама имах възможността да отида в Магнитогорск и да поживея там няколко седмици.
Бях изключително впечатлена от този гигантски размери във всяко отношение, с които се сблъсках там. Дълго мислих как бих могла да опиша всичко това. Този процес продължи 10 години - докато започна писането на романа и докато той излезе."
Целия разговор на Катя Василева с Марион Пошман – чуйте в звуковия файл.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..