Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемаме наркотични вещества всеки ден

Всеки знае какво представляват наркотиците и затова общоприетото мнение е срещу използването им, а притежанието на наркотици е криминализирано. В ежедневието си също използваме много продукти, които имат наркотичен (пристрастяващ) характер.

Свикнали сме кафето да е неизменна част от ежедневието ни. До ден днешен това е напитката, с която цял свят се събужда. Това е и една от най-търгуваните стоки. Умерената консумация на кафе има положителни ползи върху човешкият ум и тяло, но прекомерната може да доведе до сънливост и дори пристрастяване. Това е така, защото кофеинът води до отделянето на естествени стимуланти като глутамин и допамин. Тези неврохимикали подобряват настроението и придават усещане за еуфория, по сходен механизъм с действието на друг психоактивен наркотик - кокаинът.

При нормални обстоятелства, нуждата от енергия на тялото се задоволява, като първо се изгаря основното гориво - гликогенът. След него започват да се топят мазнини за получаване на енергия. Кофеинът обаче нарушава този процес, карайки тялото да започне изгарянето на мазнини много по-рано, запазвайки гликогена за по-късен етап. Това е причината тялото да е по-енергично и да работи на по-бързи обороти с лекота. По тази причина, кофеинът се превръща и в най-популярния стимулант, използван в спорта. При поглъщането на много кофеин, някои хора започват да изпитват нервност, тревожност и безпокойство. Тези ефекти са продукт на адреналина, отделен, когато кофеинът превъзбуди мозъчните клетки. С времето се развива дори пристрастяване към кофеина, а опитът за спонтанно отказване, води до прояви на абстиненция - главоболие, умора, раздразнителност.

Добър пример за вещество с пристрастяващ ефект е захарта. Въздействието на захарта върху мозъка е сравнимо с това на опиатите - сладките вкусотии предизвикват чувство на щастие, което обаче трае кратко. След него настъпва рязък спад на настроението, който продължава с часове. А отказът от нея е свързан с дискомфорт. Той предизвиква нервност, раздразнителност и дори главоболие.

Много модерни в момента са енергийните напитки, особено сред децата. Добра идея е да бъдат избягвани при депресия, безпокойство, хронична преумора и висока чувствителност към кофеин. Това е така защото енергийните напитки оказват влияние върху кръвта, като я правят по-гъста, а това повишава риска от тромби и запушване на кръвоносните съдове. Същия ефект може да бъде постигнат и с чаша кафе, натъпкана с изкуствени подсладители. Именно комбинацията от кофеин и голямо количество захари осигурява този бърз и кратък прилив на енергия. Естествено, тези напитки водят до пристрастяване, тъй като скоро след краткия, но интензивен прилив на енергия, нивата на кръвната захар бързо падат, а това кара хората да се чувстват летаргични и замаяни.  

Когато се консумира в големи дози етанолът, активната съставка в спиртните напитки, нарушава когнитивната функция и уврежда всички органи. Злоупотребата с алкохол може да допринесе за или директно да причини високо кръвно налягане, затлъстяване, кардиомиопатия (значително отслабване на сърдечния мускул), сърдечна недостатъчност, сърдечна аритмия (неравномерен пулс) и внезапна сърдечна смърт, както и цироза на черния дроб.

Алкохолът е депресант (доказано е, че по време на изтрезняване човек изпада в депресивни състояния), че дехидратира тялото и т.н.
Повече за ефектите на тези вещества можете да чуете от Димитър Карагегов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдни вечер със семейството на Весела Бабинова и Влади Зомбори

Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..

публикувано на 24.12.24 в 19:05
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31