С нас се свърза слушател на Радио София, който ни разказа, че едно от тези сметища се намира малко след метростанция "Сливница" в посока към ж.к. „Обеля“.
Ние се свързахме с Младен Младенов, кмет на столичния район "Връбница", за да изясним какъв е статутът на терена там и защо преминаващите по бул. „Панчо Владигеров“ и околните улици столичани, се натъкват на купища боклуци.
Разговаряхме и директора на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева, която обясни как процедира Инспекторатът, когато на частни и общински парцели незаконно се изхвърлят отпадъци. Оказа се, че голяма част от замърсения терен е частен и тъй като собственикът не е поставил заграждения и не се грижи достатъчно за имота си, периодично, предимно през нощта, недобросъвестни лица изхвърлят боклука си там.
Младенов обясни, че не е редно общинската администрация да почиства частни имоти, защото това се заплаща от данъците на гражданите. Той допълни, че Столичният инспекторат отговаря за чистотата, така че би следвало от там да бъдат изпратени писма на собствениците, за да се погрижат за имота си, както и да бъдат санкционирани нарушителите, които изхвърлят боклуци там. Кметът на район "Връбница", обаче, посочи, че има и други терени, които незаконно биват използвани за сметища, а лицата, които извършват тази незаконна дейност, сменят локациите през определен период от време, възползвайки се от свободните терени на територията на София.
От Столичния инспекторат уточниха, че са запознати със случая, а на собственика на частния терен там, който е над 70 декара, са издадени седем предписания и е съставен един акт, като предстои да бъде съставен още един, тъй като той не е изпълнил предписанията, касаещи почистването на имота. От Инспектората уточниха, че общинската собственост в района се почиства редовно и призоваха гражданите, които забележат нарушители, да използват незабавно денонощния телефон за сигнали: 02/9875555, за да не се допуска замърсяване и образуване на сметища.
Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.
Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..