Грипната епидемия вече започна, предупреждава СЕГА. Грипна епидемия е обявена в три области на страната, а в още една това е на път да стане. От вторник епидемия е обявена в областите Стара Загора, Шумен и Бургас, а Силистра е пред епидемия, съобщиха от здравно министерство. Резултатите на изследвани проби на болни показват, че циркулира грипен щам А H3N2, засегнати са всички възрастови групи, съобщиха от РЗИ – Стара Загора. При епидемия свижданията в болниците трябва да спрат, в медицинските центрове и поликлиниките по възможност да се разкрият грипни кабинети, да преустановят работа женските и детските консултации, да спрат плановите профилактични имунизации и прегледи. Здравните власти за пореден път напомниха, че за предпазване от грип е важно да се избягват събиранията на много хора в затворени пространства, хората с висока температура, болки в мускулите и силна отпадналост да не се самолекуват, да се обърнат към лекар и да не ходят болни на работа
Столична община отваря места в яслите с по-големи групи, пише СЕГА. Максималният брой на децата в яслена група да се увеличи от 18 на 23, предлага зам.-кметът по образование и култура Тодор Чобанов. Искането бе внесено на заседание на ресорната общинска комисия. Предложението трябва да бъде гласувано от общинския съвет. Ако то бъде прието, ще влезе в сила от следващата учебна година. Промяната ще се отнася за групите, в които в рамките на три месеца присъстват средно по по-малко от 10 деца. Друго изискване е да има достатъчно място според държавните изисквания. Целта е да бъдат приети още около 700 деца, обясни Чобанов. Според него няма да се наложи да се назначават нови учители и помощен персонал, а деца ще се приемат само в ясли, в които има необходимите условия - например достатъчно пространство. Недостигът на места в яслената възраст е около 5500 деца, каза още зам.-кметът.
Синдикат иска 1500 лв. минимална учителска заплата след удръжките, извежда в заглавие МОНИТОР. Чистото трудово възнаграждение на педагозите да бъде поне 1500 лв. Това е една от мерките, които предлагат от Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа, за да стане привлекателна учителската професия за младите. Те посочват резултатите от изследване относно желанието им да се включат в образователната система и причините, които ги спират. Според него младите част от тях са стресиращата среда в класната стая, голямата натовареност, наднормените часове, които не се заплащат, липсата на ангажираност от страна на родителите, агресията над педагозите. В анкетата 97,3% от работещите учители са посочили, че няма облекчаване на безмерната бумащина в образователните институции, обясняват от Синдиката.
„Константин Величков“ се напука, оправят го при хубаво време, пише МОНИТОР. Първото споделено трасе за автобуси и трамваи в София по бул. "Константин Величков", което бе асфалтирано през есента на миналата година, е деформирано. Това стана ясно от снимки на организацията „Спаси София“ публикувани във Фейсбук.На тях се вижда, че в участъка между булевардите „Гешов“ и „Стамболийски“ пътната настилка е напукана. От Столичната община са заявиили пред изданието, че обектът не е приет и платен. От „Московска“ 33 са запознати с проблема и има техническо решение за отстраняването му, но ремонтни дейности ще могат да започнат при по-хубаво време.
Започват още 134 км от “Хемус” до края на 2019-а, четем в 24 ЧАСА. В понеделник от пътната агенция съобщиха, че в края на декември 2018 г. е подписан договорът за изпълнител с държавната фима “Автомагистрали”. Тя ще строи участъка от пътен възел “Боаза” до Русе - Велико Търново за 1,35 млрд. лева. Средствата бяха отпуснати в края на миналата година от излишъка в бюджета. Трасето е разделено на 6 лота. За първи път при строеж на нов път АПИ възлага изпълнението на държавна фирма, като се използва текстът в закона, който дава възможност за изключение от процедурата за обявяване на обществена поръчка. МРРБ е едноличен собственик на 100% от капитала на “Автомагистрали” и правата на държавата в дружеството се упражняват от министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Символични глоби за рискови скиори, отбелязва ТРУД. Няма как да бъдат санкционирани скиорите или сноубордистите, които карат извън очертанията на зоните, въпреки предупрежденията от лавинна опасност. Според правилата ако се докаже, че тъй наречените фрирайдъри съзнателно предизвикват лавини, те може да бъдат единствено глобени по 50 лева от дирекцията на НП „Пирин“, например. Но всички скиори прибягват до тарикатски номера и винаги казват, че са се загубили или заблудили и затова са излезли извън очертанията. Изданието цитира спасители, които често рискуват живота си, за да вадят закъсали адреналинови скиори от опасни места в Пирин. Когато акцията приключи, редовно се оказва, че спасените нямат застраховки, а именно от тях се покриват разходите на спасителите.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..