През 2017 г започна премахването на дървета в 25-метровата зона от алеите към сърцевината на лесопарковата част в района между стадион „Българска армия“, басейна „Мария Луиза“, алея Яворов и бул. „Драган Цанков“. Тогава организациите настояха за експертна оценка, която да докаже, че има необходимост от кастрене или отсичане и отново се опасяваха от неправомерна сеч.
През тази година те отново изразяват тревогата, че дърветата в частта близо до бул. „Цариградско шосе“ и ул.„ Незабравка”, включени в т.нар. втори етап от инвентаризацията на Борисовата градина, се прави без спазването на всички нормативни изисквания.
Според коалицията „За да остане природа в България“, дейността се извършва по Закона за горите в лесопарк, който е емблематичен и който трябва да се стопанисва по Закона за културното наследство и Закона за устройство на територията на Столичната община. Зорница Стратиева от Асоциацията на парковете в България посочи, че това се случва при пълна непрозрачност.
Според Борис Кишкилов, началник на отдел „Поддържане и опазване на зелената система“ в Дирекция „Зелена система“ към СО отсичането и кастренето се извършва при спазването на всички мерки за сигурност както за гражданите, така и за намиращите се в близост растителни видове.
За Зорница Стратиева от Асоциацията на парковете в България, част от коалицията „За да остане природа в България“, сечта в Борисовата градина е свързана с предстоящо застрояване.
Затова и коалицията ще продължи с контролната си дейност. Чуйте целия репортаж в звуковия файл.Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..
Програмата на Европейския съюз “ Творческа Европа ” подкрепя културния и аудиовизуалния сектор в страните от ЕС , включително и България. Със средствата от тази програма се подкрепя включително и независимата журналистика у нас . Вече са обявени конкурсите за следващата година. Програма “Медиа” на бюро “Творческа Европа” подкрепа организации,..
Община Перник се отказа от намерението за увеличение на данъка върху недвижимите имоти и на данъка върху превозните средства. През 2025 година двата налога ще запазят сегашния си размер. Увеличението на данъците се отлага за бъдещ период. Решението е окончателно. То е съобразено с мнението на гражданите, каза зам.-кметът Стефан Кръстев. "Общественото..