Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ски скок и ски бягане - трудни, но изграждащи характер спортове

Захари Сотиров и Даниела Минкова-Машова
Снимка: Красимир Мартинов
Зимните спортове, забавленията в планината и на пистата - за това говорим тази седмица в нашата "Радиоприемница". Днес на ход са темите за ски бягането и мястото му у нас. Не по-малко интересен за дискутиране спорт е и ски скокът. С какви предизвикателства се сблъскват желаещите да практикуват двата зимни спорта? Този и други въпроси обсъдихме с нашите гости - Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров, и двамата - от Българската федерация по ски. Даниела координира ски бягането, а Захари - ски скока.

Първо спряхме вниманието си на ски бягането. България все още няма кой знае какви грандиозни постижения в този вид зимен спорт, изключвайки бронзовия медал на Иван Лебанов от Олимпиадата през 1980 г. Затова пък имаме представители на почти всички състезания в последните години, включително на Олимпиада. Тук може би е добре да кажем, че ски бягането е в програмата на зимните олимпийски игри още от тяхното начало през 1924 г. 

"Ски бягането в последните години много бързо се разви", каза ни специалистът по тези въпроси - Даниела Минкова-Машова. Тя посочи, че в годините след отделянето на бившите съветски републики от Съветския съюз, всяка една от тях излъчва свои състезатели и конкуренцията в последните три олимпийски цикъла, обхващащи период от 12-15 години, е на изключително високо ниво. 
"Българската федерация по ски, в направление "Ски бягане", през всички тези години се опитва да сформира един хубав отбор от мъже и жени, които да представят достойно България. В последните години имаме един блестящ състезател - Веселин Цинзов, който заедно със своите колеги успя да се квалифицира и да постигне много високи резултати, като участва в три последователни олимпиади. Той има изключителни постижения, като влиза в първите 30 състезатели в света, което го нарежда в първите 100 най-добри атлети в ски бягането."
Даниела Минкова-Машова посочи, че у нас има широка основа от клубове, членове на Българската федерацията по ски, които развиват ски бягането. 
"За съжаление, обаче, ски бягането е изключително труден спорт и не винаги децата успяват да се задържат по-дълго. Те избират различни спортове, пробват, понякога остават по-дълго, понякога се местят в други спортове. 
За съжаление и ние не можем да им предостави кой знае колко като материална база и екипировка."
Все пак, обясни Даниела, не е задължително да сте карали ски, преди да започнете да се занимавате със ски бягане и да се качите на "писалките". 
Самият спорт се препоръчва като социален, защото си в планината, но не чакаш на опашка, а можеш със собствените си умения да се придвижиш от точка до точка. Спортът може да се практикува още от 4-5 годишна възраст, защото движенията са близки и естествени до тези, които всеки от нас прави.
Даниела препоръчва на тези, които проявяват интерес към спорта, да използват т.нар. "ски с люспи", които са по-удобни за придвижване по класическо трасе.
Захари Сотиров, координатор направление "Ски скок" в Българската федерация по ски, пък ни разказа с какви предизвикателства е свързан ски скокът у нас и по света.
Той обясни, че това е класически зимен спорт, един от първите зимни спортове, които са част от програмата на олимпийските игри. Зароден е в скандинавските страни, но с времето се разпространява и се радва на най-голям интерес от зимните спортове.
"Предполагам, защото комбинира смелост, много фини умения, събира сериозна публика, създава добра атмосфера и добри умения у практикуващите го. 
У нас интерес към ски скока е имало през годините винаги, посочи Захари. Ски шанци у нас има от 20-те години на миналия век, приема се като класически зимен спорт и винаги сме имали силни поколения."
"През последните 10 години, по една или друга причина, инфраструктурата не беше запазена и в момента сме в процес на развитие на цялата система за ски скокове, която включва инфраструктура и обучение на специалисти."
Захари допълни, че в момента 25 деца тренират на двете малки възстановени тренировъчни шанци за деца в Самоков. Децата са между 7-10 години и според Захари са изключително талантливи.
"Спортът може да се практикува целогодишно и децата могат да придобият много широк спектър от умения. 
Хората свързват този спорт с кураж, но и с физическа подготовка, бързина, сила и акробатика." 
Още любопитни факти и интересни истории за двата зимни спорта - чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Даниела Минкова-Машова и Захари Сотиров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45

Горещо, с възможност за превалявания в отделни райони

Атмосферното налягане ще се понижава и в следобедните часове на деня вече ще бъде малко по-ниско от средното за юли. Днес ще е слънчево и горещо. След обяд над източните райони от страната ще се развива купеста облачност, но само на отделни места в югоизточните райони се очаква да превали краткотраен дъжд. Вятърът ще е слаб източен, в Източна..

публикувано на 12.07.24 в 07:15
Д-р Силвия Стоянова

За хората със светли очи слънчевите очила са задължителни през лятото

Наред с алергиите и летните грипове, горещите месеци крият рискове и за здравето на очите ни. Неправилното и дълго излагане на слънце в пиковите часове на жегите може да доведе до появата и развиването на очни заболявания, а самолечението – до усложняването им. "Хората без проблеми със зрението не се замислят, но слънцето е изключително вреден..

публикувано на 11.07.24 в 17:45
Инж. Ангел Джоргов

Оптимизират транспорта в Община Самоков, купуват 5 електробуса

Община Самоков ще изработи План за организацията на транспортната схема , чрез който ще се оптимизира транспортното обслужване и ще се повиши качеството на услугата. "Искаме да улесним хората които работят, които посещават курортите, както и учениците. В момента се прави проучване като част от проект за оптимизация – линии на градския..

публикувано на 11.07.24 в 16:50