Кадрите показват не само лекари, които участват в животоспасяващи операции по трансплантации на органи, но и сцени от всекидневието на трансплантирани хора, които не само живеят качествено и достойно, но и имат своите постижения, понякога не само лични успехи.
Организатори на експозицията са Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация и парламентарната Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите.
Според председателя на пациентската организация Стефан Тамбуев целта на изложбата е не само да покаже, но и да разкаже по темата „Донорство“. Изложбата ще се обогатява с още кадри на хора и болници, съпричастни с трансплантациите.
Фотосите са разнообразни на лица, ситуации, но и на жанрове. Има документалистика, художествен репортаж, потрети, градски пейзаж… Сред авторите са корифеите в българската фотография. Догодина по същото време ще покажем темата и изложбата в развитие…
На откриването зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков заяви, че приема експозицията като добър старт на голяма информационна кампания за донорството, която правителството планира.
Сред целите на фотоизложбата е да бъде подпомогнато донорството така, че в България то да се увеличи 7 пъти в сравнение с днешното му ниво – коментира Антон Кутев - председател на парламентарната комисия, съорганизатор. - Единствено такова увеличение на донорите в България ще даде възможност да бъдем равноправни членове на „Евротрансплант“, а това би дало възможност на десетки хора годишно да оживяват. До този момент писма за съгласие за реализация на дарения за чешми-паметници са получени от кметовете на Плевен, Шумен, Велики Преслав, Троян и Варна.
Първата по рода си чешма-паметник, посветена на хората, които чрез донорство спасяват живот, беше открита в София по време на Европейската седмица на донорството през октомври 2018 година.
В репортажа чуйте повече по темата.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..