Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Здравка Валерианова:

Можем да се предпазим от онкозаболяване, можем да се излекуваме

4
Директорът на Раковия регистър проф. Здравка Валерианова пред част от картините в изложбата
Снимка: Георги Нейков
4 февруари е Световният ден за борба с онкологичните заболявания, на който тази година Международният съюз за контрол на рака (UICC) и Световната здравна организация започват нова 3-годишна кампания под мотото: "Аз съм и аз ще бъда"("I Am and I Will"). Тя призовава всички – лекари, пациенти, политици, цялото общество, да поеме своя личен ангажимент за намаляване на глобалните последици от рака и да действа.

Онкологичните заболявания засягат милиони хора по света. Само през миналата 2018 г. новите случаи са 18 000 000, а починалите са 9 милиона. В България новите случаи през м.г. са 35 000. Това е само статистика, но значението на профилактиката по това социално значимо заболяване нараства все повече, подчерта директорът на Националния раков регистър проф. Здравка Валерианова.
По думите ѝ технологиите и постиженията в медицината правят възможно лечението и на онкологичните диагнози, затова е и този ден, затова и в света се обръща специално внимание.

Тенденциите от последните години за по-голяма заболяемост и смъртност се запазват не само в България, а в целия свят. Трябва да говорим и да предупреждаваме за факторите, с които можем да се предпазим – да спрем тютюнопушенето, храненето да е здравословно, всекидневно движение, профилактични прегледи – още преди да са се появили признаци за заболяване.

Можем да се предпазим, можем и да се излекуваме, болестта не е страшна, но трябва да действаме своевременно.

В Университетската специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания  (УСБАЛО) днес беше открита поредна (трета) тематична изложба, част от кампанията „Продължаваме“ с участието на десетки български художници.

Грамоти на участници в кампанията връчиха председателят на Парламентарната  комисия по медии и култура Вежди Рашидов, Омбудсманът на РБ Мая Манолова и зам. здравният министър д-р  Бойко Пенков.
Беше представена и песен по музика на Ефтим Чакъров и текст на поетесата Пепа Таракчиева, починала от коварното заболяване. Песента е озаглавена „Животът“, а всички творци участват напълно безвъзмездно в кампанията, включително и изпълнителите - известните български певци Тони Димитрова и Стефан Илчев.

В репортажа чуйте още по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00