Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Какво не знаем за мръсния въздух” изкарва важни данни за трафика в София

Една от най-чувствителните за обществото ни теми - тази за чистотата на въздуха, който дишаме, отново е повод за дискусия, която ще се проведе на 13 февруари от 18.30 ч. Мерките срещу замърсяването на въздуха не са малко. Откриването на възможните решения може да стане, когато се изяснят правилните подходи и приоритетите в борбата за чист въздух.

Дискусията обединява екологично сдружение “За Земята” заедно с граждански организации, експерти и представители на Столичната община и граждани. Дискусията обсъжда “Какво не знаем за мръсния въздух” и ще бъдат предложени решения как да се промени това. На дискусията ще присъстват и представители на Гражданската организация “Спаси София”.

Основният замърсител на въздуха в София, откакто “Кремиковци” е затворен, е отоплението с твърдо гориво, следвано от градския трафик. Според изследване на НСИ, близо 60% от замърсителите като обем идва от битовото отопление и 30% идва от градския трафик, посочва Гергин Борисов от “Спаси София”.

Борисов цитира данни на Центъра за градска мобилност, които показват, че от 2011 - 2014 г. градският транспорт на София е загубил 10% от пътуванията в системата, въпреки че през 2012 г. беше пусната цяла нова линия на метрото, която сама е привлякла 30 млн. пътувания годишно.

Според него някои от мерките на общината за справяне с мръсния въздух са добри като идея, но са приложени в грешен ред, а има и откровено необмислени мерки като идеята крайните десни ленти да се превръщат в ленти за паркиране в дните, когато има замърсяване. С една такава мярка общината казва: ”Няма проблем, карайте си колите, ние ще ви дадем още паркоместа”, вместо да каже, че има проблем.

На дискусията от “Спаси София” ще представят това, което не се знае за въздуха през фокуса на градския транспорт. Ще бъде показана информация за това как градският транспорт улеснява трафика и колко коли и вредни газове спестява. Един автобус по линия 204 спестява 600-метрова колона от автомобили, допълва Борисов.

 Чуйте повече за дискусията и как да се включите в нея в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42