Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виното и любовта в българската фолклорна традиция

На виното и любовта е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица, когато ще отбележим 14 февруари - дата, която в католическия календар се чества Св. Валентин, а в българската народна традиция се чества св. Трифон Зарезан - Денят на лозаря. И двата празника се свързват с идването на пролетта и новото начало.

Днес много по-явно можем да изразим любовта си, докато в миналото това е ставало много по-тайно и завоалирано. Когато са насаме момчето и момичето са можели да изразят харесването си, но не и пред хора. В българската традиция любовта съпътства всеки един празник, казва етнологът Анелия Овнарска-Милушева.

В началото на март, когато видимият и невидим, магически свят се събужда от зимния си сън, се правят магиите за любов. Виното винаги е вървяло с любовта и е пряко свързано с почти всички обреди в нашата традиция, най-вече го срещаме при сватбената обредност, но го има и при раждането и смъртта. Виното пряко е свързано с всичко, което се върти около една сватба, казва Милушева.

Във фолклорната традиция, любовта е свързана с ежедневието на хората, с техния бит и начина им на осмисляне на света като цяло. В създаването на семейството и раждането на децата е акцентът на любовта, казва тя. В миналото булките са били облечени в червено. Снимка

Червеното е най-обредният цвят не само в българската традиция. Червеното е символ на кръвта, любовта, виното, слънцето, жарта и присъства в много обредни моменти, казва тя.

Според етнолога, жената във фолклора е свързана с отвъдния свят - тя е тази, която отива в отвъдното и се връща с дете, по същия начин такава двойнствена природа има и лозата, която е символ на младостта и небесния живот, но запазва и отвъдността си, където са стихиите. Има поверие, че за да ражда лозето, най-хубаво е новото лозе да бъде засадено от жена с много деца.

Още за връзката между червеното вино и любовта в разговора на Катя Василева с етнолога Анелия Овнарска-Милушева във видеото.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00