Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виното и любовта в българската фолклорна традиция

На виното и любовта е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица, когато ще отбележим 14 февруари - дата, която в католическия календар се чества Св. Валентин, а в българската народна традиция се чества св. Трифон Зарезан - Денят на лозаря. И двата празника се свързват с идването на пролетта и новото начало.

Днес много по-явно можем да изразим любовта си, докато в миналото това е ставало много по-тайно и завоалирано. Когато са насаме момчето и момичето са можели да изразят харесването си, но не и пред хора. В българската традиция любовта съпътства всеки един празник, казва етнологът Анелия Овнарска-Милушева.

В началото на март, когато видимият и невидим, магически свят се събужда от зимния си сън, се правят магиите за любов. Виното винаги е вървяло с любовта и е пряко свързано с почти всички обреди в нашата традиция, най-вече го срещаме при сватбената обредност, но го има и при раждането и смъртта. Виното пряко е свързано с всичко, което се върти около една сватба, казва Милушева.

Във фолклорната традиция, любовта е свързана с ежедневието на хората, с техния бит и начина им на осмисляне на света като цяло. В създаването на семейството и раждането на децата е акцентът на любовта, казва тя. В миналото булките са били облечени в червено. Снимка

Червеното е най-обредният цвят не само в българската традиция. Червеното е символ на кръвта, любовта, виното, слънцето, жарта и присъства в много обредни моменти, казва тя.

Според етнолога, жената във фолклора е свързана с отвъдния свят - тя е тази, която отива в отвъдното и се връща с дете, по същия начин такава двойнствена природа има и лозата, която е символ на младостта и небесния живот, но запазва и отвъдността си, където са стихиите. Има поверие, че за да ражда лозето, най-хубаво е новото лозе да бъде засадено от жена с много деца.

Още за връзката между червеното вино и любовта в разговора на Катя Василева с етнолога Анелия Овнарска-Милушева във видеото.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 150 шофьори от Столичния автотранспорт излязоха на протест

Близо 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на Столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин. Те настояват за преговори с ръководството на дружеството за сключване на нов Колективен трудов договор.  "Не искаме извънреден труд" и "Вашата безопасност е наша отговорност" гласят надписи от плакатите на протестиращите. Преди..

публикувано на 20.12.24 в 08:46

На 20 декември празнуваме Игнажден

На 20 декември празнуваме Игнажден. Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската църква, ако не се брои нейният основател, апостол Петър, и представител на поколението на Апостолските мъже. Известен е и като ученик на св. апостол и евангелист Йоан Богослов. Прозвището му Богоносец е свързано с предание, което води началото си от св...

публикувано на 20.12.24 в 07:50

Слънчево време в края на седмицата

През днешния ден ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.. Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в София – около 0°...

публикувано на 20.12.24 в 07:20
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06