Lam’on се прилага по същия начин както и гланцовите ламиниращи фолиа, които откриваме върху кориците на списанията, брошурите учебниците и тн. Ламинатите в момента са базирани на пластмаса, неразградими са. Това, което ние разработихме, е алтернатива, която изглежда и „се държи“ по същия начин, но е биоразградим продукт, нетоксичен е. Искаме да променим индустрията, коментира Гергана Станчева, част от екипа на проекта.
Въпреки че младата компания Lam’On е в начален етап от развитието си, основателите ѝ Анджела Иванова, Гергана Станчева и д-р Филип Ублеков имат ясен бизнес план как могат да помогнат на природата и да намалят използването на пластмаса. Те разработват биоразградимо ламиниращо фолио, базирано на полимлечна киселина, което се използва в печатната индустрия и може да бъде компостирано. Начинът му на използване и машините, на които се ламинира, са същите като при обикновеното филио, но за създаването му се използват екологични продукти. Цената му също е конкурентна на останалите решения на пазара.
Веднъж ламинирана, хартията става нерециклируема. Създава се боклук, който след това се гори и се превръща във вредни емисии за атмосферата. Lam’On има за цел при рециклирането, ламинатът да се отдели лесно от хартията. Тя да отиде за рециклиране. А дори и продуктът да се гори, той не съдържа вредни емисии, което елиминира проблема, обясни Анджела Иванова.
Анджела се занимава с фотография, а Гергана е илюстратор и дизайнер. Именно постоянната им работа с печатни материали и фолио ги насочва към био-идеята им. Към момента младите предприемачи имат вече готов прототип, който целят да предлагат както на печатни медии, в частност списания, така и на фирми, изработващи еднократни рекламни материали. Скоро от Lam’on ще започнат и пилотни тестове с шест печатници в София.
Съвсем скоро ще подадем документи за патент. Българските фирми са на световно ниво, не са консервативни и с отворени ръце приемат идеята ни. Пътуваме, общуваме и с чуждестранни фирми. Пазарът ни очаква, каза още Анджела.
През април месец започва гласуването за проектите на участниците в конкурса на Chivas Venture. Всеки от нас може да гласува за своя любим проект в страницата на състезанието, а след това предстои големият финал, който ще се проведе в Нидерландия. Пожелаваме успех на всички проекти с добра кауза.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..