Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сомелиерът Живко Енчев: Доброто вино е направено от грижливо гледано лозе

Виното е може би най-социалната напитка, която събира хората заедно на масата, казва сомелиерът Живко Енчев в деня на виното и любовта. Професията “сомелиер” е важна, защото не може да се говори за винарство - производство и търговия, без сомелиерското съсловие, защото винопроизводството и търговията с вино имат нужда от тази позиция. Дълбочинното познание на виното като напитка дава здрава основа, на която да стъпи и да разшири познанията си с правилно съчетание с кулинарни произведения, защото те трябва да са винаги ръка за ръка и не трябва виното или храната да надделяват едно върху друго, казва сомелиерът.

Според него добре издържаното меню за ресторант включва в пъти по-голяма селекция от вина, спрямо ястията, които се предлагат, но и към всяко ястие да има поне 2-3 винени предложения. Работата на сомелиера се състои точно в това да  помогна с избора на правилното вино. В същото време липсата на кадри постави в последно време ресторантьорството в ъгъла - наемат се хора, които не са  достатъчно квалифицирани. В моя професионален опит не съм допускал появата на обслужващ кадър - сервитьор или барман, да стъпи в търговска зала без той да познава на 100% винената селекция и ястията от кухнята, казва Енчев.

Според него в сравнение с големи винени страни като Италия, Франция и Испания ние сме много далеч, но пъврим по естествения път на развитие и вече се произвежда по-качествено вино, количеството на изпито вино се повишава, пробва се износът на българско вино да се върне на мястото си на международните пазари. При цялото това развитие на винопроизводството в страната, няма как да не дойде моментът, в който браншът да каже, че има нужда от позицията сомелиер. В момента това нещо се случва. Сомелиери няма по ресторантите, защото ресторантьорите не желаят тази позиция, но има действащи сомелиери и резултатът се вижда и ще бъде все по-осезаем.

Относно качествата на доброто вино, Енчев казва за мен като професионалист, доброто вино е направено от грижливо гледано лозе. Доброто вино стои в добра стилистично бутилка и не на последно място доброто вино е споделено с кръг от приятели.
Сомелиерът е на мнение, че виното трябва се избере спрямо повода и обкръжението, можем да се насладим еднакво добре и на младото и на отлежалото вино. Младите вина са много експанзивни и буйни. Отлежалите са много по-улегнали и има много повече философия в тях. Има доста добри и млади и отлежали вина.

За днешния празник сомелиерът препоръчва да се вземе вино без значение дали ще е бяло, розе или червено. Освен това трябва да уважаваме българското вино.

Във виното също има мода, която се диктува от запад. В момента модата е на пиене на някои определени сортове. Розето е в подем - то трябва да е по-бледо и минерално. Има мода и в отглеждането на лозята - сега е по-добре да се заложи на биодинамично земеделие и отглеждане на лозята и производство на биодинамични вина.
Чуйте целия разговор със сомелиера в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00