Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красотата на дантелата и нейните приемственици

В седмицата, посветена на традиционните художествени занаяти, в предаването “Радиоприемница”, обръщаме внимание и на дантелата. В момента в Националния етнографски музей има прекрасна изложба, озаглавена “Кой създава и кой използва дантела”. Експозицията представя творби от Франция, Италия, Испания, Португалия, Хърватска и България.

"Аз обичам да работя с ръцете си и да виждам резултата", разказва Бистра Писанчева - един от хората, с които се свързва съхраняването и популяризирането на традициите на финото ръкоделие. Правенето на дантела носи удоволствие на много нива, виждаш веднага резултата от работата си, а самото изпълнение носи наслада.

Писанчева разказва, че любопитството е водещото при нея, защото тя се занимава с нетрадиционна дантела с цветове и разчита на експериментите, а крайният резултат я изненадва, на това учи и жените - да използват старите техники по нов начин и да се забавляват.

Традицията на дантелата в България се свързва с Калофер. Това не е шита дантела, която се прави с игла и конец, и се свързва с Копривщенското кене. Шита дантела има в Самоков, Ихтиман, Кюстендил, Дупница и др. Дантелата е влязла и в носията.

Шие се възел след възел, като по този начин се изгражда материя. Калоферската дантела е в семейството на совалковите дантели като самата тъкан се получава от преплитане на нишките една над друга или под друга. Това е по същество тъкана дантела и в Калофер се практикува до ден днешен.
Писанчева срявнява правенето на кене и совалкова дантела като кенето е сравнимо с разходка между две полянки в гората, а совалковата дантела е като изкачване на осемхилядник.

Всички майстори на ръчните изделия имат общо място, наречено “СедянкаТА”, където всеки се учи на някакво ръкоделно умение или показва на някого такова.
Изработката на едно изделие се измерва в нощи, защото ежедневието на всеки е запълнено с много неща, а когато човек има желание, намира начин, за да си осигури това занимание, което изисква много часове, казва Писанчева.

Има приемственост между поколенията и много млади хора, които проявяват интерес към създаването на дантели. Дори децата плетат като това помага за развитието на фината им моторика.

В рамките на работното време на Етнографския музей тази събота и неделя (23 и 24 февруари) може да бъде посетена специална работилница за плетене на дантели. Работилниците продължават и на 9 и 10 март, както  и 23 и 24 март, през април и май също ще има работилници, които ще бъдат отново през уикенд. Работилницата ще участва и в Нощта на музеите, а на 11 май ще има и научно-приложен семинар.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с лятото песента е с гореща салса и регетон ритмика , а в текста става дума за особеното състояние на..

публикувано на 15.07.24 в 09:29

Пореден ден с опасни горещини, с температура в София около 37°

И днес  остава слънчево, след обяд - горещо. Над източната половина от страната ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от североизток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София - около 37°. В планините ще бъде слънчево и топло. След обяд над Странджа, Сакар и източната..

публикувано на 15.07.24 в 07:35
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00