В седмицата, когато ще се закичим с мартеница и ще отбележим националния ни празник, отново се обръщаме към всичко изконно българско. Всяка година на 3 март се изправяме пред паметниците на признателността, увековечаващи подвига на тези, които дават живота си за Освобождението на България.
Патриотизмът е генетичен, казва създателят, продуцентът и хореографът на Националния фолклорен ансамбъл “Българе” Христо Димитров. За него най-големият български празник е именно 3 март, който не бива по инерция да се превръща в уикенд почивка. По думите му, без да критикува държавата, е необходимо да се отделят повече средства за посрещането на този национален празник, за да се превърне той в нещо обединително за традиционно разединеното ни общество.
Той, обаче е категоричен, че българският дух е много силен и не може да се пречупи. Израз на това е завръщането отново към фолклора, който пък е показателен за новото българско възраждане.
На 26 февруари ансамбъл “Българе” отново ще вдигне публиката на крака със спектакъла “Осмото чудо”. Такова чудо са неравноделните ритми в българския фолклор. Можеш ли да си представиш как един Моцарт, един Бетовен, Бах, които са епохи в музиката, работят с размер 2/4, ¾, 4/4 и някаква баба от пазарджишко, която изобщо не знае, че съществуват ноти и по всяка вероятност дори не може да чете, прави хетерометрични редици или смесени размери, в които единият такт е ⅞ с първо удължено време, а вторият такт е 15/16 с пето? Как става тази работа? Не е ли чудо това.
Според продуцента, ако ние имаме такъв богат фолклор, с който превъзхождаме останалия свят, значи не сме прост народ. Освен това фолклорът е най-доброто огледало за един народ дори за една етнографска група или дори за едно село. Взимаш фолклора му и разбираш за какви хора става въпрос. Например Добруджанските песни са повече за работа и за любов, а Македонските повече за битки, за войводи. Това показва характера. Родопчаните нямат нито една песен за работа - те пеят за любов, за мъката, казва хореографът.
Фолклорът не е единственото голямо богатство в страната ни. Според Димитров дори така характерната за страната ни бедност не е задължително лошо нещо, защото богатството не прави хората по-щастливи и като пример процентът посочи нарасналия брой на самоубийствата в много по-богати и развити държави от нашата.
Въпреки ангажиментите му с ансамбъла, Димитров се захваща и с реализирането на телевизия, защото в страната ни има достатъчно много хора, които искат да рушат и да плюят. Има също така и достатъчно медии, които показват само негативни неща, измислят си сензации и т.н. Тръгвам да правя това с една идеална цел, казва той. И обещава телевизията да представя страната ни в по-добрата ѝ страна, а дори и лошите неща да бъдат казвани по положителен начин.
Според известния хореограф, всичко може да бъде политика, дори новото възраждане, за което говори, е политика, а най-големият политик у нас е бил Левски, но на нас ние трудно да го разберем, защото не сме на духовната висота, на която е бил той. Въпреки това, в момента живеем във времената, за които той е мечтал.
Представители на протестиращите шофьори и работници от гараж "Земляне" ще се срещнат с кмета на София Васил Терзиев в сградата на Столичната община. Движението по 26 линии на столичния градски транспорт вече е възстановено. Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ настояват за преговори с ръководството на дружеството за сключване на нов..
Близо 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на Столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин. Те настояват за преговори с ръководството на дружеството за сключване на нов Колективен трудов договор. "Не искаме извънреден труд" и "Вашата безопасност е наша отговорност" гласят надписи от плакатите на протестиращите. Преди..
На 20 декември празнуваме Игнажден. Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската църква, ако не се брои нейният основател, апостол Петър, и представител на поколението на Апостолските мъже. Известен е и като ученик на св. апостол и евангелист Йоан Богослов. Прозвището му Богоносец е свързано с предание, което води началото си от св...
През днешния ден ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.. Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в София – около 0°...
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..