Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Димитров: Фолклорът е огледало за един народ

| обновено на 25.02.19 в 15:13
Христо Димитров
Снимка: Катя Василева

В седмицата, когато ще се закичим с мартеница и ще отбележим националния ни празник, отново се обръщаме към всичко изконно българско. Всяка година на 3 март се изправяме пред паметниците на признателността, увековечаващи подвига на тези, които дават живота си за Освобождението на България.  

Патриотизмът е генетичен, казва създателят, продуцентът и хореографът на Националния фолклорен ансамбъл “Българе” Христо Димитров.  За него най-големият български празник е именно 3 март, който не бива по инерция да се превръща в уикенд почивка. По думите му, без да критикува държавата, е необходимо да се отделят повече средства за посрещането на този национален празник, за да се превърне той в нещо обединително за традиционно разединеното ни общество.

Той, обаче е категоричен, че българският дух е много силен и не може да се пречупи. Израз на това е завръщането отново към фолклора, който пък е показателен за новото българско възраждане.
На 26 февруари ансамбъл “Българе” отново ще вдигне публиката на крака със спектакъла “Осмото чудо”. Такова чудо са неравноделните ритми в българския фолклор. Можеш ли да си представиш как един Моцарт, един Бетовен, Бах, които са епохи в музиката, работят с размер 2/4, ¾, 4/4 и някаква баба от пазарджишко, която изобщо не знае, че съществуват ноти и по всяка вероятност дори не може да чете, прави хетерометрични редици или смесени размери, в които единият такт е ⅞ с първо удължено време, а вторият такт е 15/16 с пето? Как става тази работа? Не е ли чудо това.

Според продуцента, ако ние имаме такъв богат фолклор, с който превъзхождаме останалия свят, значи не сме прост народ. Освен това фолклорът е най-доброто огледало за един народ дори за една етнографска група или дори за едно село. Взимаш фолклора му и разбираш за какви хора става въпрос. Например Добруджанските песни са повече за работа и за любов, а Македонските повече за битки, за войводи. Това показва характера. Родопчаните нямат нито една песен за работа - те пеят за любов, за мъката, казва хореографът.

Фолклорът не е единственото голямо богатство в страната ни. Според Димитров дори така характерната за страната ни бедност не е задължително лошо нещо, защото богатството не прави хората по-щастливи и като пример процентът посочи нарасналия брой на самоубийствата в много по-богати и развити държави от нашата.

Въпреки ангажиментите му с ансамбъла, Димитров се захваща и с реализирането на телевизия, защото в страната ни има достатъчно много хора, които искат да рушат и да плюят. Има също така и достатъчно медии, които показват само негативни неща, измислят си сензации и т.н. Тръгвам да правя това с една идеална цел, казва той. И обещава телевизията да представя страната ни в по-добрата ѝ страна, а дори и лошите неща да бъдат казвани по положителен начин.

Според известния хореограф, всичко може да бъде политика, дори новото възраждане, за което говори, е политика, а най-големият политик у нас е бил Левски, но на нас ние трудно да го разберем, защото не сме на духовната висота, на която е бил той. Въпреки това, в момента живеем във времената, за които той е мечтал.


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00