Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата преди имунизация срещу морбили са най-уязвими

Снимка: Архив
Последните данни за разпространението на морбили в България показват, че доказаните случаи са вече 51, като 40 от тях са в област Благоевград, 7 са в столицата и 3 са в София област, 1 има и във Варна.

Любопитното е, че през миналата 2018 г. са регистрирани само 13 случая.

В момента, въпреки десетките инфектирани от началото на тази година, все още не може да се говори за епидемия.

В момента сме в състояние на война – главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев Снимкапроизнесе тези думи без да дава вид, че пресилва ситуацията. – Вирусът на морбили циркулира в страната, във всички съседни страни има стотици и хиляди случаи, внос е възможен и се осъществява. Единственият критерий за възможния риск зависи от това, колко неимунни деца ще намери този вирус.

Един болен, срещнал 100 неимунизирани, разболява 95 от тях.

Всички ваксини са налице и са при личните лекари, държавата направи това, което е нужно, родителите трябва просто да заведат децата си и да им поставят ваксина, допълни Кунчев.

Към това, което прави държавата можем да отнесем и 16 000 проверки за изпълнението на задължителния имунизационен календар. През миналата година са съставени 112 акта, но не глобите ще принудят родителите, понякога те просто нямат достатъчно знания, осъзнават специалистите в здравното министерство.

СнимкаДиректорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев за пореден път подчерта да не се водят в чужбина деца под имунизационната възраст.

До 1 година детето трябва да бъде при майка си и да се пази. Това е най-важното. Първата ваксина се поставя на 13 месеца. Дотогава нищо не може да се направи в защита на бебето.

СнимкаСедемте пациенти с морбили в инфекциозната болница са на възраст от 37 години до кърмаче на 5 месеца – съобщи директорът на болницата проф. Татяна Червенякова:

Това е заболяване, което протича тежко – с висок фебрилитет, конюнктивит, с прояви от страна на горните дихателни пътища, на долните, с развитие на вирусна пневмония, с усложнения, които се отразяват на различни системи – дихателна, сърдечно-съдова и нервна.

След грип вратата за инфекциозни болести остава отворена, предупреди още проф. Червенякова.

Ако някой възрастен не е сигурен дали е имунизиран срещу морбили, може да го провери чрез кръвно изследване в лаборатория.

Чуйте повече по темата в репортажа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Някои вече усетиха сладостта от членството

"Форум", 28.01.25: Шенген – наша изстрадана и заслужена привилегия

Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..

публикувано на 28.01.25 в 18:40

Работна група ще действа за привличане на работници и туристи от чужбина

Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..

публикувано на 28.01.25 в 17:06

Парамедиците са готови да подпомагат дефицитните медицински сестри в училищата

В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..

публикувано на 28.01.25 в 16:05

"Академия за Родители" ще отличи компаниите, подкрепящи своите служители с деца

На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..

публикувано на 28.01.25 в 15:35
Мая Цанева

Нова платформа ще подпомага поколението 50+ за намиране на работа и кариерно развитие

Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..

публикувано на 28.01.25 в 15:33
Надя Василева

Технологиите трансформират пазара на труда, неавтоматизиращите умения стават валутата на бъдещето

Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...

публикувано на 28.01.25 в 14:56
Стела Христова-Сачи

Стела Христова-Сачи - за пътешествията в Индия, “Leela" и за пътя към себепознанието

Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..

публикувано на 28.01.25 в 13:51