Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит празник, българи

В България има много исторически дати, но една от тях има особено значение - 3 март, защото именно на този ден (19 февруари по стар стил) е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с който се слага край на Руско-турската освободителна война (1877-1878) и на петвековното османско иго, а с това се дава началото и на Третото българско царство.
Тази година отбелязваме 141 г. от освобождението на България. Трети март е важна дата в историята ни именно, защото тогава се правят първите стъпки към утвърждаването на България като суверенна държава.

За първи път денят на освобождението на България се чества на 19 февруари 1880 г. по предложение на военния министър ген.-майор Петър Паренсов. С указ от 31 декември 1887 г. 19 февруари започва да се отбелязва като ден на Освобождението на България. След въвеждането на Григорианския календар в България през 1916 г. за първи път празникът е отбелязан по нов стил на 3 март 1917 г. и се почита като официален празник до октомври 1951 г., когато е отменен с Кодекса на труда. Еднократно е честван като официален празник през 1978 г. по повод на 100-годишнината от Освобождението на България. Честването на 3 март е възстановено през 1987 г., като до 1989 г. денят се е отбелязва като официален празник.

През 2019 г. тържествено честване на националния празник ще се проведе пред Паметника на българския опълченец от 11.45 часа. Организатори на събитието са Столичната община, фондация „Героите на България” и сдружение на приятелите на Русия „Александър Невски”. В програмата ще участват мъжки хор „Гусла”, квартет „Славей”, певицата Нели Рангелова и актьорът Мариус Донкин. Тържествено слово ще произнесе поетът Георги Константинов. 

Както всяка година ще има церемония по издигане на националното знаме на Република България пред паметника на Незнайния воин от 11.00 часа. Вечерта тържествената заря-проверка започва в 18.30 часа на площад „Народно събрание“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10