Албена основава фондация „Очи на 4 лапи“. За близо 15 години чрез дейността си фондацията е помогнала на десетки хора с различни проблеми. За този период от време близо 70 кучета водачи са влезли в семействата на нуждаещите се и са преобърнали изцяло съществуването им. Първите опити да се обучават кучета водачи започват в края на XVIII век в клиника за незрящи в Париж.
Най-модерната история на тези кучета обаче започва в края на Първата световна война, когато немски лекар се заема да обучава четириноги, които да помагат на войници, загубили зрението си на фронта. Кучето водач е независимостта на незрящия човек. То дава увереност на незрящия, спокойствие и сигурност, че няма да се нарани, че може да излезе сам, без да разчита на друг човек. Дава му вяра, че е способен да води пълноценен живот, въпреки физическата ограниченост, с която, за жалост, няма как да се справи.
Мартина Маринова 15 години вече отговаря за обучението на кучетата. Посвещава им цялото си време. Превръща ги във водачи, кучета асистенти и истински приятели на незрящите. Връзката между човека и кучето се изгражда на основата на партньорството. Стопанинът не е господар, а другар на кучето, което пък го прави пълноценен човек.
Кучетата водачи променят битието не само на ползвателите, но и на обучителите им. През живота на Мартина Маринова са преминали десетки четириноги. Всяко едно е оставило трайна следа в съзнанието ѝ.
Грижата за кучето водач започва още от първата година, когато най-важно е обучението му. Това е и времето, в което можем да пуснем в дома си щастието, което носи всяко бебе. Щастие, което всеки ден преживява Мартина.
Да мечтаеш за другите - това е благородство! Благородство, което малцина притежават, но имат ли го, с него могат да променят съдби.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..