Заместник-кметът на Община Самоков Люба Кленова обясни пред Радио София, че основните социални услуги са съсредоточени в град Самоков, като има изнесени центрове и в селата. Социалните услуги са предимно под формата на държавно делегирана дейност, като по-малка част като финансов ресурс е местната дейност. Регионалният корпус за предоставяне на социални услуги е създаден по Оперативната програма за развитие на човешките ресурси в периода 2016-2019 година. Дейността му е насочена към семейства с малки деца, помощ при включване в детска градина и започване на първи клас, семейно планиране, семейни казуси и здравни консултации.
В Самоков работи Център за настаняване от семеен тип, който е открит през ноември 2014 година. Капацитетът му е 14 деца, които живеят в среда, близка до семейната. Децата се изграждат като личности и получават качества, за да могат да се включат пълноценно в обществото след това. Центърът се радва на подкрепа и от страна на бизнеса, който помага с материали и облекло за децата.
Община предоставя и услугата "Личен асистент", от която в периода до 2019 година са се възползвали 182 потребители на място, 81 души са получавали топъл обяд, а Центърът за социална рехабилитация и интеграция, който е с капацитет 40 лица, предлага различни видове консултации и професионално ориентиране, както и физически занимания за хората с увреждания. Два са домовете за възрастни хора в общината - един в град Самоков и един в село Ковачевци. Освен това възрастните хора в общината могат да се възползват от домашния социален патронаж, което включва разнасяне на храна по домовете, хигиенизиране - лично или на дома и осъществяване на социални контакти. До месец януари 2020 година предстои да завърши изграждането на Център за обществена подкрепа за деца и Дневен център за деца с увреждания. В тях ще бъдат обхванати дневните грижи за деца и ще бъде оказвана помощ на родителите.
Общинските структури за социални услуги работят много активно и с представители на неправителствени органицзации. В рамките на това сътрудничество чуждестранни семейства посещават Дневния център за настаняване от семеен тип и работят с децата, като готвят или изработват нещо заедно. По този начин децата се чувстват по-специални, защото точно те са тези, които имат най-много нужда от внимание.
Общите годишни разходи за социални дейности възлиза на над 2,1 милиона лева при бюджет на общината 47 милиона лева. Полагат се постоянни усилия за добрата работа и на общинската болница в Самоков, както и за развитие на достъпна и адекватна среда, която да е в услуга на гражданите с известни ограничения, подчерта Люба Кленова.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка ще се усложни. С умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух, съобщиха от НИМХ. Ще бъде облачно, с почти повсеместни, на места значителни валежи. В Предбалкана и по високите полета от сняг, в останалата част от страната - от дъжд, като със застудяването в..
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..