Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Центъра за обществена подкрепа „Промяна“ в Костинброд

Да ползваш социална услуга не е признак на слабост, а на интелигентност

В Центъра прилагат и т.нар. хлебна терапия
Снимка: cop.kostinbrod.bg
Едва ли можем да си представим живота без социалните услуги, които подпомагат и разширяват възможностите на хората с проблеми да водят самостоятелен  и автономен начин на живот.

В община Костинброд, която е с население от около 18 000 души, се предлагат няколко вида социални услуги.

Домашният социален патронаж е създаден още през 1989 г. и обслужва социално слаби хора, самотни пенсионери, хора с увреждания и такива без доходи. Услугата се изразява в осигуряване на храна по домовете - топъл обяд, включващ супа, основно ястие, десерт и един хляб. Осъществява се през ден.

В по-ново време са създадени още няколко услуги в Костинброд.
Най-популярната от тях е Дневният център за работа с деца на улицата, за който ви разказахме вчера в Радиоприемница, следва Центърът за социална рехабилитация и интеграция, клубовете на пенсионера и Центърът за обществена подкрепа. Именно за него разказваме повече днес.

Центърът за обществена подкрепа „Промяна“ е услуга в общността. Насочена е към лица, семейства и деца в риск, криза, както и хора, преживели насилие – обясни Анастасия Попова - директор на Центъра. - Все по-разпространена е ситуацията, когато дете става жертва на семейна война. Но най-често в Костинброд са групите с проблеми в поведението спрямо обществено приетото, вкл. неспазване на поведението в училище и правата на другите, агресия, зависимости, бягство от къщи… А също и дефицит в общуването, който не е социален или битов.

Помощ от центъра търсят и родители – при криза във взаимоотношенията с децата, трудности от спецификата на възрастта, възпитателни проблеми и т.н.

За съжаление повечето хора приемат услугата като поправка на нещо счупено или когато нещо им липсва – допълва Анастасия Попова. – Хубавото е, че се отваряме и търсим подкрепа от психолог, социални работници и педагози. Все повече хора осъзнават, че да посетиш такъв център не е признак на слабост, а на интелигентност.

При нас хората намират разбиране, в никакъв случай – упрек или наказание.

Целта на социалната услуга е да направи личността по-независима и самостоятелна.

Чуйте повече по темата в разговора с Анастасия Попова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35
Част от създателите на филма

Премиера на първия наш фентъзи филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия"

Екипът на предаването "Добър вечер, София", посрещна многобройни гости, които дойдоха от света на вълшебствата, за да ни разкажат за  "Бандата на Банши: Рецепта за магия" - първият български фентъзи филм, който ще има своята премиера на 27 април. В него зрителите ще се впуснат във вълнуващо пътешествие, подходящо както за деца, така и за..

публикувано на 26.04.24 в 14:25

Премиерата на “П.О.Р.Н.О.” дава старт на продуцентска къща "Гръм и Тряс"

„П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото“ е премиерното заглавие на сцената на Yalta art room на 30 април . Спектакълът е черна комедия по скечове на Ханох Левин. Режисьор е Веселин Петров - актьорът от сериалите „Клетката“ и „Есента на демона“. Печелил награда „Аскеер“ за изгряваща звезда и награда „Слави Шарков“ за млад..

публикувано на 26.04.24 в 13:55