Спокойна, усмихната, делова, но и силно емоционална свързана с училището, Столина Добрева ни посреща в концертната зала на училището, която всъщност е (все още) най-новата концертна зала в столицата, която при това е специално строена именно за такава. В нея не само текат изявите на възпитаници на училището - продукции и концерти, но репетират някои от най-големите гастролиращи у нас музиканти като Найджъл Кенеди, Енио Мориконе, Мидори... Първата копка за строежа на залата е в началото на новото хилядолетие, а като сме заговорили за години, през 2019 музикалното училище в София става на 115! Несравнимо в много отношения, то е едно от малкото останали специализирани музикални училища в света.
"Нашата система е уникална," обяснява Столина Добрева, "такива училища преди имаше в страните от бившия съветски блок, като децата от 6-годишна възраст нагоре имаха шанса да бъдат обучавани професионално в музикалното поприще. В момента са останали само няколко такива - в Лайпциг, в Берлин, в някои от страните от бившия Съветски съюз. В останалите държави това се случва в музикални академии, които реално са нещо като нашите музикални школи - там децата отиват на уроци след като са приключили заниманията в обикновеното си училище".
Новото сега в музикалното училище в столицата е, че общообразователните предмети (абсолютно всички) се изучават до последните класове (не както преди години, когато определни от тях "спираха" в 10 клас, което пък ограничаваше висшите учебни заведения, в които можеха да кандидатстват завършилите "музикалното" деца). Днес те могат да кандидатстват абсолютно навсякъде - "има деца, които след завършването на музикалното училище, стават лекари, журналисти, математици дори" - разказва Столина Добрева, - "имахме случай на наш ученик, който се яви на втори зрелостен изпит по математика и получи оценка 5.93! Това само показва , че децата ни за всестранно надарени". И освен всичко това, децата в музикалното училище имат най-важното - уроци по специален предмет, солфеж, всички останали музикални дисциплини, оркестрови формации, хорове...
След като дълго години влизането в училището беше изключително трудно и оспорвано, се наблюдава известен спад, но напоследък има "подем на интереса, особено при най-малките. Няколко години подред изпитваме над 100 кандидати за 1-ви клас, което ни дава възможност да попълним почти всички специалности ( в момента за 1-ви клас се кандидатства само с изпит по солфеж) - а в момента, софийското музикално училище е единственото в страната, което има деца във всички специалности, включително и единствените двама тубисти, които се обучават в момента в България. Наличието на повече кандидати ни дава възможност за по-добър подбор" - думи на Столина Добрева.
Оркестровите формации в училището са три - един съвсем мъничък оркестър за децата от 2-ри до 5-ти клас, един за тези от шести до осми клас и Младежка филхармония "София", която е добре позната на публиката и която миналата година откри Празниците на изкуствата - Аполония в Созопол. И още - духов оркестър, вокална джаз формация, джаз-бенд, както и два китарни състава - "единият от които е уникален за България, съставен от китари и арфи. Освен това абсолютно всяко дете от 1 до 12 клас участва в различна хорова формация" - изброява директорката на НМУ.
Най-желаните специалности са свързани с инструментите, които са най-познати - пиано, цигулка, ударни инструменти, като насполедък и към китарата има голям интерес ("макар че тук обикновено имаме различни очаквания - децата си представят, че ще свирят по-скоро рок" - с усмивка уточнява Столина Добрева), също и към арфата (отскоро училището има закупена малка - така-наречена кетска, безпедална арфа и децата вече започват заниманията си с този инструмент още от първи клас), а напоследък и към флейтата. Отделно от 10 години тук се изучават фолклорни специалности, като интересът към народното пеене определено е много голям, както и към най-младата (засега поне) специалност - поп и джаз пеене, която се изучава от 8-ми клас нататък от 2007. Иначе има три възможности за кандидатстване в музикалното училище - за първи клас, след 4-ти и след 7-ми.
Територията на изучаваните предмети става все по-широка - "тъй като забелязваме, че децата имат все по-разностранни интереси, даваме възможности за развиване на нови предмети като журналистика (първоначално - музикална, сега - направо радиожурналистика).". Музикалното училище в София си има и вестник, казва се "Резонанс" и в него учениците пишат статии и рецензии за концерти, на които са били, правят интервюта. При това доста добре.
Какво все пак би накарало едни родители да изберат кандидатстването в музикалното училище за детето си, освен забелязания голям талант в тази сфера - оказва се, че мнозина го правят заради атмосферата, която определно е по-различна. "Само минавайки по улицата или бидейки отсреща в Докторската градинка, аз самата като чуя това, което струи от музиканото училище, и се зареждам за цял ден" - споделя развълнувано Столина Добрева.
Хубавата новина е, че се връща престижът на Националното музикално училище в София, което носи името на големия ни композитор Любомир Пипков. А неговите възпитаници са навсякъде - в големите оркестри у нас и по света, сред тези толкова много български концертмайстори, сред тези, които правят голяма солистична кариера, в различни камерни формации, или пък преподават на свой ред и оформят следващото поколение музиканти. Или пък в известни джаз формации и групи - която и да вземете от най-известните, все има поне един представител на музикалното училище в София.
Новата седмица започва и с нови събеседници в предаването "Форум" - основателят на Finance Academy Георги Захариев и социологът от Института по философия и социология при БАН Алексей Пампоров. Част от темите, които дискутираха с водещия Лъчезар Христов, днес бяха: - Първите политически стъпки и решения на новото правителство - Еврозоната и бюджетът..
Безплатен видеокурс за учители, създаден от платформата prepodavame.bg, обединява на едно място теми, свързани с ценностите. Проучване, направено през 2024 г. сред преподаватели в страната, показва, че именно преподаването на ценности в училище среща редица предизвикателства. Пред Радио София Преслава Байчева - специалист "Дигитален..
За втора поредна година у нас ще се проведе Националната кампания за борба с разхищението на храна "Zero Food Waste February". Целта е да се обединят хора и общности в България в усилията за намаляване на разхищението на храна. Foody е първото уеб приложение в страната, посветено на борбата с хранителните отпадъци. Негов инициатор, основател и..
Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена". Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който..
Финансовият министър трябва да е много смел политик, за да изпълни целите, които декларират по отношение на новия държавен бюджет. Това коментира пред Радио София Любомир Дацов - член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите. "Трябва да бъдат взети много неприятни политически решения. Как се взима решение от обещано от едните вече..
В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..
Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това. Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..