Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселина Кавръкова: Все повече хора са съпричастни с "Часът на Земята"

Часът на Земята е може би най-голямата гражданска инициатива, която мобилизира милиони хора по целия свят с едно символично действие - притъмняване на знакови сгради по целия свят в последната събота на месец март от 20.30 до 21.30 часа, като заедно с това много хора гасят осветлението в домовете си. Целта на това действие не е да бъде спестена електрическа енергия, а да бъде обърнато внимание на посланието, че сме информирани за проблемите с природата и сме съпричастни с нейното опазване. Това обясни пред Радио София Веселина Кавръкова - изпълнителен директор на  "WWF България". По думите й това е кампания на хората, не само на правителствата или бизнеса, а на всеки един човек, който може да участва, както намери за добре. А големите решения стават факт именно благодарение на малките, простички стъпки, направени от много хора.
     
15-годишната ученичка от софийско училище Елена Младенова е един от посланиците на организацията. Тя изнася лекции в своето училище и предприема инициативата за поставяне на кошчета за разделно събиране там, посветена на Часа на Земята. Важна е ролята и на скаутите, като всичките им клубове в страната са планирали специални мероприятия. Децата ще бъдат навън сред природата, като ще чистят, ще садят дървета и растения, ще се учат на отговорно поведение към природата и за нейното опазване. Важно е да бъде отбелязано също, че над 60 общини от цялата страна са заявили участие в инициативата "Часът на Земята". В много от тях се провеждат и допълнителни инициативи от всякакъв характер, като по този начин България заема много сериозно място и в глобалната инициатива. 

Всичко това показва колко важен е личният пример и ангажираност с опазването на природата, изтъкна Веселина Кавръкова. И всеки от нас трябва да има активна гражданска позиция и да разбира какво може да направи сам. Когато види някакво нарушение, от типа на сеч например, да се информира как да сигнализира на институциите и да бъде сигурен, че ще бъдат предприети нужните мерки.

Природата често е нещо абстрактно за хората, живеещи в градовете. Истинската й стойност обаче за качествения живот има дори реални икономически измерения - тя се оценява на 125 трилиона долара, тъй като от нея получаваме т. нар. "услуги", които приемаме за даденост и за нещо безплатно. Това са чистият въздух, който дишаме, питейната вода, която използваме, почвеното плодородие и храната, която отглеждаме, благодарение на него, регулацията на климата и предотвратяването на катастрофални явления.

Инициативата "Часът на Земята" вече има немалко редица конкретни резултати:
   
- След подписка, подкрепена от 250 000 руски граждани, руската Дума одобрява поправка в Закона за защита на околната среда и моретата. Новият закон изисква компаниите да поемат по-голяма отговорност за предотвратяване на нефтени разливи. Ако се случи разлив, компанията, която държи лиценза за извличане на нефта, трябва да възстанови напълно засегнатата околна среда;

- Часът на Земята 2013 в Аржентина води до обявяването на защитена морска зона от 3.4 млн. хектара. Преди приемането на закона само 1% от крайбрежния район на Аржентина е бил защитен. Създаването на тази зона увеличава зоната, ограничаваща икономическата дейност, на повече от 4%;

- В Парагвай, Часът на Земята мобилизира подкрепа за удължаване на мораториума върху дърводобива. Така се спира обезлесяването на критично застрашени Атлантически гори поне до края на 2018 година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03