Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пъстра палитра от събития през април в Стария Пловдив

В предаването ни "Турагент" тази седмица ви отведохме до Пловдив и по-точно Стария Пловдив. През 1956 год. той е обявен за Архитектурно-исторически резерват, през 1979-а получава златен европейски медал за опазване паметниците от миналото, а от 2011 г. е и в списъка на археологическите резервати.

Разположен е в централна градска част върху Трихълмието, съставено от тепетата Небет, Таксим и Джамбаз. Заема площ от около 35 ха.  Съчетанието на преобладаващите Античност, Средновековие и Възраждане в едно самостоятелно ядро в рамките на съвременния град е единствено по рода си в нашата страна. От римския период и късната античност в „Старинен Пловдив” най-цялостно са съхранени Античният театър, Античният форум, Римският стадион, раннохристиански базилики, обществени и частни сгради, водопроводи, улична мрежа и части от крепостните стени, изграждани през античността и Средновековието. От възрожденския период е съхранена автентичната архитектура, както и няколко църковни и училищни сгради.

Именно богатствотоот архитектурно-исторически забележителности са и причина резервата да е толкова известен не само у нас, но и в чужбина. Доказателство за това е ръстът в туристическите посещения през 2018 г., спрямо 2017 г. През изминалата година Старият Пловдив е посетен от 139 676 души, а през 2017 г. от 115 485, поясни пред радио „София“ Юлияна Йорданова, ръководител на отдел „Маркетинг и реклама“ в ОИ „Старинен Пловдив":

Целият април ще бъде посветен на отбелязването на 50-годишнината на Общинския институт „Старинен Пловдив“. Той управлява и контролира всички дейности по реставрация, консервация, рехабилитация, озеленяване, осветление и стопанисване на територията на архитектурния резерват, провежда културна и информационна дейност в резервата и предоставя съвременни възможности за развитие на културен туризъм, набиране на средства, постоянен мониторинг, документиране и архивиране.

А още един акцент от програмата за отбелязването на годишнината е Втората международна изложба на мозайки, в която взимат участие 40 автори от 10 страни, откриваща се на 18 април, която ще продължи до 6 май в Балабановата къща. На 19 април пък ще се проведе научната конференция по мозаистика.

Повече подробности за събитията под знака на годишнина на „Старинен Пловдив“, чуйте от Донка Налбантова ръководител на отдел „Културна политика и информационно обслужване“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две нови издания на класиката на Юго "Парижката света Богородица" са на българския книжен пазар

За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..

публикувано на 16.12.24 в 13:02

Викторини учат децата за факторите, причиняващи климатичните промени

Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..

публикувано на 16.12.24 в 12:52

Програма "Творческа Европа" обяви конкурсите за 2025 г.

Програмата на Европейския съюз “ Творческа Европа ” подкрепя културния и аудиовизуалния сектор в страните от ЕС , включително и България. Със средствата от тази програма се подкрепя включително и независимата журналистика у нас . Вече са обявени конкурсите за следващата година. Програма “Медиа” на бюро “Творческа Европа” подкрепа организации,..

публикувано на 16.12.24 в 12:25

Отлагат повишението на данъците за МПС и неджими имоти в Перник

Община Перник се отказа от намерението за увеличение на данъка върху недвижимите имоти и на данъка върху превозните средства. През 2025 година двата налога ще запазят сегашния си размер. Увеличението на данъците се отлага за бъдещ период. Решението е окончателно. То е съобразено с мнението на гражданите, каза зам.-кметът Стефан Кръстев. "Общественото..

публикувано на 16.12.24 в 11:48

Туристическа обиколка на София, разказва за забележителни българки

През днешния ден ще се проведе специална безплатна обиколка на София с екскурзовод на английски език, посветена на по-малко известни, но забележителни български жени , които са оказали значително влияние върху българското общество. Обиколката започва в 13.30 ч. пред Софийския университет „Св. Климент Охридски" и продължава максимум 2 часа...

публикувано на 16.12.24 в 09:17

Откриват новия Туристически информационен център „Трамвай 83" в София

През днешния ден общинското предприятие „Туризъм“ към Столичната община ще открие най-новия Туристически информационен център „Трамвай 83“, съобщават от пресцентъра на Столичната община. В програмата ще вземе участие Представителен духов оркестър към Сухопътните войски с диригент Майор Тодор Пенков. Трамвай 83 бе поставен на пл. „Бански“ в края на месец..

публикувано на 16.12.24 в 09:01

Столичната община е премахнала над 2000 излезли от употреба автомобила

Продължава освобождаването на повече паркоместа за хората в кварталите на София и за създаване на по-чиста и приветлива градска среда, съобщават от пресцентъра на Столичната община. От началото на годината до края на октомври, при текущ контрол от страна на Столичния инспекторат са установени 6508 излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), за..

публикувано на 16.12.24 в 07:55