Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Походът на книгите” към детските сърца

Зад инициативата този път застават известни български спортисти

Симона Пейчева
Предаването “Радиоприемница” в Деня на детската книга повежда “Походът на книгите” в Столичната библиотека. Осмото издание на кампанията за насърчаване на интереса на децата към книгите и четенето започва днес от Столичната библиотека. Организатори са асоциация “Българска книга” в партньорство със Столичната община и Регионалното управление на образованието, София - град. Зад инициативата този път застават и известни български спортисти.

Любимата детска приказка на бившата състезателка и настоящ треньор по художествена гимнастика Симона Пейчева е “Малката кибритопродавачка”, с която тя свързва упоритостта и усилието всеки път да превъзмогнеш себе си, както и способността дори и в трудностите да се намира красивата страна на живота.
Пейчева разказа, че се опитва и с децата в залата, и със собствения си син да разговаря за трудните предмети в училище и ако имат въпроси, да питат, а не да учат по задължение. Велизара Добрева

“Походът на книгите” се превърна в традиция. Много хора и институции ни подкрепят и в днешното издание това са спортистите, казва Велизара Добрева от асоциация “Българска книга”. Инициативата е “Известни хора четат на деца” и през годините имаше и писатели, и илюстратори, а тази година са спортисти. 23 български спортисти ще подкрепят инициативата и през следващите 20 дни ще четат приказки в училища и детски градини.

Изборът на спортистите не е случаен, защото спортът изгражда тялото и духа, а книгите изграждат интелекта и въображението, казва Добрева. Освен това спортистите са разпознаваеми и обичани от децата. Според нея децата четат, но има особености - едно дете, за да чете трябва да е отгледано като четящ човек и тук е ролята на родителите и семейството. Освен това трябва да има и книги, които детето да харесва, както и достъп до тези книги.

Децата четат, но четат това, което ги вълнува и и когато им го дадем те са най-прекрасните читатели
. Инициативата е концентрирана в София и окръга, но благодарение на МОН има и преплитане с подобни инициативи и в други градове от страната. Добрева цитира и Айнщайн, който казва: "Ако искате децата ви да бъдат интелигентни, четете им приказки, ако искате да бъдат по-интелигентни, четете им много приказки. За нея това е простичко решение, което е с дълбока цел, защото четенето на книги води до израстване на интелекта, а от нивото на интелекта на всеки зависи развитието и най-вече бъдещето на обществото. Целта ни е колкото може повече читатели от малки да имаме.
Адриана Гайдарова
През последната година се забелязва увеличение на децата до 7-годишна възраст, които са наши читатели, посочи Адриана Гайдарова - началник сектор “Детска литература” към Столичната библиотека. Този ръст на младите читатели е и заради различните инициативи и кампании на библиотеката като “Часът на приказката”, който се организира всяка събота.  

Детският отдел на Столичната библиотека се радва на над 50 хил. читатели. Нашата цел е да поканим децата в библиотеката и да им разкажем повече за книгите и за непознатите за тях писатели, казва Гайдарова.

Другата голяма инициатива на библиотеката е клуб “Летящо прасе или четящ тийнейджър”. За щастие имаме и четящи тийнейджъри като отново партньо е писателката Юлия Спиридонова - Юлка, която основно води срещите на този клуб с известни писатели, влогъри, преводачи, които помагат на децата да споделят своите впечатления от книгите, които са прочели. Снимка

Тъй като ролята на родителите е много важна, от тази година ще им бъде обърнато по-голямо внимание. С тях ще бъдат провеждани срещи, на които ще се дискутира как да се насърчи детското четене и т.н.  

Детската литература е много важна, защото изгражда характера и възприятията на едно малко дете. Гайдарова дори препоръчва на възрастните да четат детски книги, защото всеки трябва да бъде запознат, а не да бъде предубеден за някои от книгите за деца, които излизат в момента на българския пазар. Освен това според нея съвременната българска детска литература не е достатъчно популяризирана, а има много хубави книги.

Чуйте предаването с водещ Катя Василева в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Костова от Дирекция

Подкастите на БНР ще продължат да радват, вълнуват и предизвикват

Главният редактор на дирекция "Дигитални програми“ на Българското национално радио Диана Костова разказа за подкастите на БНР , които може да гледаме, слушаме и преживяваме в дигитална среда. За наличните и набрали значителен интерес от аудиторията, сред които „Патрулът“, „"Туристът“, "Тестът на Флора“, “Гласовете на Радиото“ както и за тези,..

публикувано на 01.08.24 в 18:30
Джейсън Майлс

Джейсън Майлс с Лисабонския си квартет - в първата вечер на Банско джаз фест

След броени часове на 3 август ще се открие 27-ото издание на "Банско джаз фест" . В продължение на 8 фестивални вечери - до 10 август, на сцената ще се изявяват музиканти от 18 държави. Едно от най-големите имена в програмата на фестивала тази година, е Джейсън Майлс . Той е продуцент, кийбордист, композитор, аранжор, носител на няколко..

публикувано на 01.08.24 в 18:10
Радина Велчева и кметът Владимир Александров

В Етрополе общински фонд "Ин витро" ще помага на двойки с проблеми

Кметът на Община Етрополе инж. Владимир Александров и Радина Велчева, основател на Фондация "Искам бебе" подписаха меморандум за сътрудничество с фокус демографското развитие и подкрепа на жителите с репродуктивни проблеми. Сътрудничеството с Община Етрополе е важна стъпка към разширяване на дейността на фондацията и достигане до повече..

публикувано на 01.08.24 в 16:45
Доц. Мариана Тодорова

Защо да учим езици, когато разполагаме с технологични преводачи

Технологиите, Гугъл алгоритмите и изкуственият интелект най-много трансформираха медиите . Социалните мрежи в много отношения изместиха като тежест традиционните медии, но невинаги за добро. Те станаха много гостоприемни за фалшиви новини. Те са лесен инструмент и в предизборни кампании. За съжаление младите се информират предимно от там...

публикувано на 01.08.24 в 15:57
Светлана Жекова

Общините могат да се възползват от 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени

Българските общини могат да се възползват от над 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени до 2030 г.. Ще се приемат проектни предложения, които се отнасят до различни сектори на икономиката – транспорт, енергетика, жилищна и пътна инфраструктура, социална и техническа помощ. Финансова подкрепа ще получат проектите, които са базирани на..

публикувано на 01.08.24 в 15:14

Нови забележителни разкопки в крепостта "Кокалянски Урвич" откриха археолозите

Забележителни находки бяха открити в крепостта “Кокалянски Урвич“, известна още като “последната крепост на Шишмановци“, "желязната крепост на Средец“, която ни връща в последните години на Втората българска държава, времена на славни царе, героични битки и подвизи. Археолозите Виолина Кирякова и д-р Филип Петрунов от Националния..

публикувано на 01.08.24 в 14:55

Добрин Иванов, АИКБ: Малките предприятия да бъдат освободени от ненужна свръхрегулация

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) настоява за промени в Закона за счетоводството, чрез които да бъде намалена административната и финансова тежест за микро и малките предприятия у нас. По принцип, законовите промени се налагат във връзка с хармонизиране на българското законодателство с европейското и конкретно заради..

публикувано на 01.08.24 в 14:48