Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За чудото на вярата и вярата в чудеса

вяра
Снимка: БТА
Чудесата на вярата и вярата в чудеса. Природата и човекът - мистика, реалност, мит. По тези теми разсъждаваме в предаването "Радиоприемница" тази седмица. Днес ще се доверим на доц. д-р Мира Маркова - етнолог, преподавател в СУ „Св.Климент Охридски“, в Историческия факултет. С нея ще говорим и за религиозните култове и практики, чудотворните икони, ще засегнем и темата за особеностите в празнуването на Възкресение Христово.

Човекът винаги е търсил обяснение на различните явления. В рамките на традиционната култура, преди появата на християнството, тези чудеса са обяснявани със свръхестествени сили, а след християнизацията, чудото се обяснява с вярата и най-вече вярата във възкресението на Исус Христос. След това се има синкретизъм на народната ни култура с православието и лесно могат да се забележат различните пластове на различните вярвания, които оформят един цялостен фокус на вярата в чудесата.

С оформянето на църквата като догматика и култура, онези, които са имали най-силната вяра и са добили привилегията да бъдат светци, обикновеният човек търси досег с тях и това е чрез мощите и иконите. С появата на първите големи манастири у нас, се датира и вярата в различни чудотворни икони. Голяма част от чудотворните икони по българските земи са Богородични икони. Много интересен е феноменът българинът да “опитомява” култа към Божията майка - нарича я “Богородичка”, “Марийка”, “Лехусата”. Тя е най-близо до обикновения човек като негов застъпник пред Бога за делата му. Това е и причината в големите български манастири чудотворните икони да са посветени на Богородица (такива са иконите в Рилски манастир, Троянски манастир, Бачковски манастир). доц. д-р Мира Маркова

За да е една икона чудотворна, около нея случват чудеса (плаче, лети, премества се). Чудото е ирационално - в него или вярваш, или не вярваш. Много силен е и култът към различните светци-войни, които са възприемани като светци - лечители. В София такъв е култът към св. Мина от Обрадовския манастир “Св. Мина” в кв. Бенковски доби огромна популярност сред населението и е доказателство за постоянното застъпване на светци, когато се подходи с чиста вяра за делата на човека, защото в този манастир са се случвали много чудеса. Много практики има за изцеление. Много примери има за семейства, сдобили се с рожба, след посещение в манастира, обясни доц. Маркова.

Има и съвсем непопулярни светци като св. Фанурий - също икона от Обрадовския манастир. Той е почитан като застъпник за успешна женитба и иконата е обсипана със сватбени венчета. В традиционната ни култура е било популярно преспиването в манастирите срещу голям празник също с цел изцеление. Досегът на човека със свещеното пространство е бил винаги търсен.  

Като учен изследвам синкретизма на народната култура, защото това е огромното ни богатство - умението ни да съхраним знанието на предците, знанието за различни практики, защото традиционният човек е бил в много свои практики ирационален, като действия, но е бил вярващ човек.
Именно заради хората езичеството се влива в християнството. Единствената хула е тази срещу Св. Дух, която не може да бъде допускана, всички останали практики е възможно под различна форма да бъдат вкарани в християнски одежди
”. Това става с освещаването на хлябове, с прекадяването на трапезата на Бъдни вечер и на Великден, а козунаците и яйцата от обредната трапеза носят символиката на свещеното. Чрез молитвата храната става не просто елемент на ежедневието, а елемент на ритуала, обяснява доц. Маркова.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08