Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влатко Стефановски: Чрез балканската музика мога да бъда оригинален и свой

Виртуозният македонски музикант и композитор Влатко Стефановски ще излезе отново пред българската публика с колегите си от "Western Balkans Band BG" - Теодосий Спасов (кавал), Васил Хаджиманов (клавишни) от Сърбия, Амар Чесляр - от Босна и Херцеговина на ударните, Йелена Йовович  - вокал от Черна Гора и Дритан Хекурани - бас китара, Албания. 

Концертът на 1-ви юни в Античния театър в Пловдив е част от програмата „Пловдив- европейска столица на културата“. Очаква ни възпламеняваща комбинация от импровизаторски умения, етно-джаз, блус, рок, балкански ритми, наситени с живот, несравним ритъм и спонтанност. 

Едва ли има българин, който да не чувал и препявал „Gipsy song“, песента, превърнала се във визитна картичка на Влатко Стефановски, известен със своята уникална техника и звукоизвличане. 

Блестящ електрически и акустичен китарист, композитор и фюжън музикант, той има свой собствен, разпознаваем стил. Разговорът ни с Влатко Стефановски за предстоящия концерт, музиката, приятелите, вдъхновението и балканската емоционалност, тръгва от България.

„Харесва ми да идвам тук. За пръв път дойдох през 1997 г., когато със Столе Попов работихме над филма „Gypsу Magic“ в „Бояна филм“. От 2000 г. започнах да идвам по-често. 
С Теодосий Спасов създадохме „Балкански коне“. Често се виждаме и работим заедно. 
Аз имам много приятели тук - музиканти, актьори, режисьори, даже и снаха имаме във фамилията от България. Хората тук обичат да ходят на концерти и да показват почит и респект. 
Гладни са за това нещо хубаво да им се случи. Колкото страст влагаш в това, което правиш, с толкова страст ти отвръща и публиката", казва Влатко Стефановски.

"За концерта на 1-ви юни в Античния театър с "Western Balkans Band BG" мога да кажа, че с всеки един от музикантите във формацията се допълваме. 
Миналата година работихме за първи път заедно и сега съм щастлив, че ще имаме този концерт в Античния театър в Пловдив, избран за европейска столица на културата".

Още тийнейджър, Влатко Стефановски създава групата „LEB I SOL“, превърнала се в явление на музикалната сцена в бивша Югославия. Тя има издадени 14 албума и много концерти по света. Как се променят музиката, символите и посланията на Влатко Стефановски оттогава до днес?

„Любовта и страстта ми към музиката са все същите, дори още по-силни. Същият пламък ме държи и сега след толкова много концерти и албуми, но може би сега съм се научил да различавам материалното от духовното. Колкото до хитовете - всеки иска да има хит, но не това е важно за мен. Говорих си с един таксиметров шофьор наскоро и той ме пита над какво ново работя. 

Казах му, че това, което правя, не се вижда на пръв поглед. През януари приключих работата си по музиката към новия филм на Горан Паскалевич. Това не се вижда в момента, но като се види след известно време филма на някой фестивал, пък после като вземе и някоя награда и като го хареса публиката - нещата се случват лека-полека. Скоро свирих със Загребската филхармония. 

Беше голям празник за мен и музиката, която правя - аранжирана за 40 човека оркестър. Имах чувството, че музиката ми изведнъж порасна и стана много голяма, но за да се случат тия неща, понякога отнема много време. Не можеш да кажеш за една нощ - искам „Оскар“. Всички искат, но го получават тези, които имат талант и много щастие и късмет. 

Аз съм рок музикант с широк светоглед. А защо се опирам толкова много на балканската и македонската музика? Защото по този начин мога да бъда оригинален и свой. Никой не може да ми го вземе това. Дали ще успееш да придадеш на тази музика ново измерение, зависи от твоя талант, упоритост, енергия и страст. 

Аз знам и блус да свиря, ама никой няма да ми повярва на мен така, както вярват на Би Би Кинг. Защото не съм брал памук по полята на Мисисипи. Аз съм отраснал в Скопие. Роден съм в Прилеп. Мога да говоря за пътя на тютюна, защото Прилеп е такъв край.“

Какво още каза в специалното интервю за Радио София Влатко Стефановки - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43