Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един град за едно момче

Мястото е Кюстендил - един не много малък, но не и много голям град. Един град, който от Коледа насам се е обединил по един невиждан начин, за да спаси едно от своите деца - 20-годишно момче, което се разболява. Името му е Тони Костов... и тук даваме думата на един от (многото) двигатели на събирането на необходимите за животоспасяваща трансплантация средства - Евгени Серафимов, местен художник, ръководител на школата "Новите майстори" и учител в най-старото училище в Кюстендил.

Тони е едно лично наше дете, на което съм бил класен, пълен отличник, знаменосец на математическата гимназия, с отлични оценки влезе да учи компютърни науки..., описва за Радио София Евгени Серафимов. Щом се разбира за болестта на Тони, в града започват светкавични кампании - усещахме как стотинка по стотинка, лев по лев, минута по минута печелим неговия живот.

Първоначално сумата е 100 000 лева - първоначално изглеждала непосилна, но я събрали. Постепенно се оказва, че лечението е по-сложно, по-скъпо, сумата нараства на 200 хиляди, после на 300 хиляди. Градът събира и тях, надпреварвайки се с времето, правят се благотворителни търгове, ученически представления, включват се училища, детски градини, цялата общност.

В крайна сметка се разбира, че сумата за трансплантацията в Германия е близо половин милион и към този момент не достигат "едва" малко над 30 000 лева - сериозна сума, която вече ни изглежда толкова малка. За да бъде събрана, Евгени Серафимов и Дима Укалска, която завежда отдел "Култура и образование" в общината организират едно Великденско хоро.

Аз винаги съм склонен да търся философския смисъл в нещата и вярвам, че това, което се случва идва да ни каже нещо, да ни научи на нещо. Сега целият град го боли за това наше момче и всички сме така ангажирани и свързани заедно, може би, защото спасявайки него, ние спасяваме себе си.

И целият Кюстендил ще се събере на Великден на площада - всички седем фолклорни състава, които никога не са се събирали досега и всички, които искат да се включат. Както е било някога, всъщност само преди 50-60 години, за Великден се е шиела новата премяна, хората са излизали на мегдана, забравяли са враждите и това, което са делили и са били заедно, тоест формулата я имаме, припомня Евгени Серафимов.

Сега това ще се случи отново, за да се досъберат парите за Тони. На практика това ще стане с помощта на едни стикерчета, които всеки може да си купи за символичната сума от 3 лева ("колкото са и дните на Великден") и да покаже с това своята съпричастност. Всички се надяват времето да е хубави и да не вали, за да се хванат ръка за ръка - не за да се надиграват, а за да покажат, че са един град, една общност.
Всички имаме усещането, че това хоро няма да е последното и ако сега се събираме от нужда, догодина ще се съберем от радост и Тони ще бъде с нас.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45