В „Радиоприемница“ седмицата от 30.04 до 03.05 условно сме нарекли "Трудова седмица", а поводът е Празника на труда, който отбелязваме на 1 май. Желанието ни е да засегнем различни аспекти от трудовия процес на хората, като започнем от разбирането за труда, трудовата мотивация, организационната култура, новите форми на усъвършенстване, възможностите за квалификация и по-добро представяне в работата.
Първото издание от поредицата за труда посветихме на личностното самоусъвършенстване, модерните форми на управление, на съвременните разбирания за взаимоотношенията между работодател и работник. По темата разговаряхме с Тодор Христов, създател на интернет платформа за безплатно обучение на предприемачи и служители.
Той обясни, че целта на интернет платформата е да бъдат споделяни практични идеи и добри практики по важни въпроси, свързани с успешния бизнес, кариера и живот.
Тодор Христов разказа, че не е лесно с няколко думи да се обясни как с изгражда ефективен екип, но едно от най-важните неща е един ръководител да познава нуждите и желанията на служителите си, за да може да поддържа техния ентусиазъм за работа на високо ниво.
Той посочи, че практиката показва, че в началото повечето служители започват нова работа с относително висок ентусиазъм, който с времето той спада заради неподходящи действия на самия ръководител или лоши условия в организацията.
Има три фактора, които един ръководител трябва да обезпечи, тъй като те водят до повече ентусиазъм на работното място.
Първият фактор е свързан със справедливостта. Служителите искат да бъдат третирани справедливо на работното място, следователно един ръководител трябва да осигури справедливо отношение към всички, справедливо заплащане, безопасни условия на труд, както и баланс между работата и личния живот.
Вторият фактор е свързан с постиженията. Хората искат да вършат важна и полезна работа, но и да бъдат признати за това, че я вършат. Затова един добър мениджър следва да изгради работна среда, в която да има не само скучни и рутинни задачи, но и предизвикателни и интересни работни задачи. Трябва и да подава по-често регулярна обратна връзка на служителите си – кой как се справя. Трябва също и да отдава признание за добре свършената работа, както и да има определени фирмени цели, към които служителите да бъдат съпричастни и да се стремят да постигнат.
Третият фактор е свързан с приятелството – тъй като хората, когато работят, искат да се радват на добри отношения със своите колеги, един ръководител следва да насърчава добрата работна атмосфера, взаимното уважение, работа в екип, емпатията между хората. Добре е това да се прави с личен пример от самия ръководител, а не само да се изисква, защото личният пример е заразителен, както положителният, така и отрицателният.
Съвременната практика за управления на човешки ресурси еднозначно посочва, че когато говорим за признание и цялостна мотивация на хората, за да бъдат те съпричастни и ангажирани, трябва да има балансиран микс от материални и нематериални насърчения.
Насърченията могат да бъдат изразени в парична премия, но когато това не е в правомощията на прекия ръководител, той може да използва похвалата и публичното признание за добре свършената работа, което посочва Христов, може да даде крила на един служител в дадена ситуация.
Оказва се, че истината е в търсенето на златната среда, а дорасли ли са българските работодатели и служители за съвременните работни отношения – чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Тодор Христов.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Когато ме помолят да препоръчам книги, го правя персонализирано, съобразно човека, но написаното от Иво Иванов е универсално, няма читател, на когото да не му хареса, защото той е писател с голямо сърце и душа. (Той е автор на книги като "Кривата на щастието", "Отвъд играта", "Хроника на болката", издадени в предишни години, номиниран за..
След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..
Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..
ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..
Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят? Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика, други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..
Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..
По Коледа в Ливърпул е с около 10 градуса по-топло, отколкото в Рим, но хората са в празнично настроение. Утре, 26 декември е т.нар. Боксинг дей (Boxing Day) в който се отварят подаръците. Но мнозина го очакват и с традиционния за Великобритания мач във Висшата футболна лига. Това предаде от Англия българинът Марио Джунински. От фен на..