Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрият работодател е справедлив и признава постиженията на служителите си

Тодор Христов в работен процес



В „Радиоприемница“ седмицата от 30.04 до 03.05 условно сме нарекли "Трудова седмица", а поводът е Празника на труда, който отбелязваме на 1 май. Желанието ни е да засегнем различни аспекти от трудовия процес на хората, като започнем от разбирането за труда, трудовата мотивация, организационната култура, новите форми на усъвършенстване, възможностите за квалификация и по-добро представяне в работата.

Първото издание от поредицата за труда посветихме на личностното самоусъвършенстване, модерните форми на управление, на съвременните разбирания за взаимоотношенията между работодател и работник. По темата разговаряхме с Тодор Христов, създател на интернет платформа за безплатно обучение на предприемачи и служители.

Той обясни, че целта на интернет платформата е да бъдат споделяни практични идеи и добри практики по важни въпроси, свързани с успешния бизнес, кариера и живот.

Тодор Христов разказа, че не е лесно с няколко думи да се обясни как с изгражда ефективен екип, но едно от най-важните неща е един ръководител да познава нуждите и желанията на служителите си, за да може да поддържа техния ентусиазъм за работа на високо ниво.

Той посочи, че практиката показва, че в началото повечето служители започват нова работа с относително висок ентусиазъм, който с времето той спада заради неподходящи действия на самия ръководител или лоши условия в организацията.

Има три фактора, които един ръководител трябва да обезпечи, тъй като те водят до повече ентусиазъм на работното място.  

Първият фактор е свързан със справедливостта. Служителите искат да бъдат третирани справедливо на работното място, следователно един ръководител трябва да осигури справедливо отношение към всички, справедливо заплащане, безопасни условия на труд, както и баланс между работата и личния живот.

Вторият фактор е свързан с постиженията. Хората искат да вършат важна и полезна работа, но и да бъдат признати за това, че я вършат. Затова един добър мениджър следва да изгради работна среда, в която да има не само скучни и рутинни задачи, но и предизвикателни и интересни работни задачи. Трябва и да подава по-често регулярна обратна връзка на служителите си – кой как се справя. Трябва също и да отдава признание за добре свършената работа, както и да има определени фирмени цели, към които служителите да бъдат съпричастни и да се стремят да постигнат.

Третият фактор е свързан с приятелството – тъй като хората, когато работят, искат да се радват на добри отношения със своите колеги, един ръководител следва да насърчава добрата работна атмосфера, взаимното уважение, работа в екип, емпатията между хората. Добре е това да се прави с личен пример от самия ръководител, а не само да се изисква, защото личният пример е заразителен, както положителният, така и отрицателният.  

Съвременната практика за управления  на човешки ресурси еднозначно посочва, че когато говорим за признание и цялостна мотивация на хората, за да бъдат те съпричастни и ангажирани, трябва да има балансиран микс от материални и нематериални насърчения.

Насърченията могат да бъдат изразени в парична премия, но когато това не е в правомощията на прекия ръководител, той може да използва похвалата и публичното признание за добре свършената работа, което посочва Христов, може да даде крила на един служител в дадена ситуация.

Оказва се, че истината е в търсенето на златната среда, а дорасли ли са българските работодатели и служители за съвременните работни отношения – чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Тодор Христов.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17