Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добрият работодател е справедлив и признава постиженията на служителите си

Тодор Христов в работен процес



В „Радиоприемница“ седмицата от 30.04 до 03.05 условно сме нарекли "Трудова седмица", а поводът е Празника на труда, който отбелязваме на 1 май. Желанието ни е да засегнем различни аспекти от трудовия процес на хората, като започнем от разбирането за труда, трудовата мотивация, организационната култура, новите форми на усъвършенстване, възможностите за квалификация и по-добро представяне в работата.

Първото издание от поредицата за труда посветихме на личностното самоусъвършенстване, модерните форми на управление, на съвременните разбирания за взаимоотношенията между работодател и работник. По темата разговаряхме с Тодор Христов, създател на интернет платформа за безплатно обучение на предприемачи и служители.

Той обясни, че целта на интернет платформата е да бъдат споделяни практични идеи и добри практики по важни въпроси, свързани с успешния бизнес, кариера и живот.

Тодор Христов разказа, че не е лесно с няколко думи да се обясни как с изгражда ефективен екип, но едно от най-важните неща е един ръководител да познава нуждите и желанията на служителите си, за да може да поддържа техния ентусиазъм за работа на високо ниво.

Той посочи, че практиката показва, че в началото повечето служители започват нова работа с относително висок ентусиазъм, който с времето той спада заради неподходящи действия на самия ръководител или лоши условия в организацията.

Има три фактора, които един ръководител трябва да обезпечи, тъй като те водят до повече ентусиазъм на работното място.  

Първият фактор е свързан със справедливостта. Служителите искат да бъдат третирани справедливо на работното място, следователно един ръководител трябва да осигури справедливо отношение към всички, справедливо заплащане, безопасни условия на труд, както и баланс между работата и личния живот.

Вторият фактор е свързан с постиженията. Хората искат да вършат важна и полезна работа, но и да бъдат признати за това, че я вършат. Затова един добър мениджър следва да изгради работна среда, в която да има не само скучни и рутинни задачи, но и предизвикателни и интересни работни задачи. Трябва и да подава по-често регулярна обратна връзка на служителите си – кой как се справя. Трябва също и да отдава признание за добре свършената работа, както и да има определени фирмени цели, към които служителите да бъдат съпричастни и да се стремят да постигнат.

Третият фактор е свързан с приятелството – тъй като хората, когато работят, искат да се радват на добри отношения със своите колеги, един ръководител следва да насърчава добрата работна атмосфера, взаимното уважение, работа в екип, емпатията между хората. Добре е това да се прави с личен пример от самия ръководител, а не само да се изисква, защото личният пример е заразителен, както положителният, така и отрицателният.  

Съвременната практика за управления  на човешки ресурси еднозначно посочва, че когато говорим за признание и цялостна мотивация на хората, за да бъдат те съпричастни и ангажирани, трябва да има балансиран микс от материални и нематериални насърчения.

Насърченията могат да бъдат изразени в парична премия, но когато това не е в правомощията на прекия ръководител, той може да използва похвалата и публичното признание за добре свършената работа, което посочва Христов, може да даде крила на един служител в дадена ситуация.

Оказва се, че истината е в търсенето на златната среда, а дорасли ли са българските работодатели и служители за съвременните работни отношения – чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Тодор Христов.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45

Горещо, с възможност за превалявания в отделни райони

Атмосферното налягане ще се понижава и в следобедните часове на деня вече ще бъде малко по-ниско от средното за юли. Днес ще е слънчево и горещо. След обяд над източните райони от страната ще се развива купеста облачност, но само на отделни места в югоизточните райони се очаква да превали краткотраен дъжд. Вятърът ще е слаб източен, в Източна..

публикувано на 12.07.24 в 07:15
Д-р Силвия Стоянова

За хората със светли очи слънчевите очила са задължителни през лятото

Наред с алергиите и летните грипове, горещите месеци крият рискове и за здравето на очите ни. Неправилното и дълго излагане на слънце в пиковите часове на жегите може да доведе до появата и развиването на очни заболявания, а самолечението – до усложняването им. "Хората без проблеми със зрението не се замислят, но слънцето е изключително вреден..

публикувано на 11.07.24 в 17:45
Инж. Ангел Джоргов

Оптимизират транспорта в Община Самоков, купуват 5 електробуса

Община Самоков ще изработи План за организацията на транспортната схема , чрез който ще се оптимизира транспортното обслужване и ще се повиши качеството на услугата. "Искаме да улесним хората които работят, които посещават курортите, както и учениците. В момента се прави проучване като част от проект за оптимизация – линии на градския..

публикувано на 11.07.24 в 16:50

Какво е да отразяваш Европейското първенство по футбол?

Какво е да отразяваш Европейското първенство по футбол? Специалните пратеници на БНТ в Германия Десислава Францова и Бюлент Мюмюнов се заеха с тази нелека задача. Гост в предаването "Радиокафе" беше Десислава Францова. По думите й след завръщането все още свиква с това, че не движи с карта и GPS, а и още се адаптира към температурите тук...

публикувано на 11.07.24 в 15:14

Защо ДДС за пакетните туристически услуги трябва да е 9% до края на 2024 г.

Туроператорите настояват за удължаване и данък добавена стойност от 9% за пакетните услуги да остане до края на годината. Временната мярка за 9% ДДС беше приета в подкрепа на бизнеса по време на ковид кризата. Но от 1 юли ставката на ДДС върху туристическите пакети се върна на 20%. Това беше оповестено в края на миналата година, когато..

публикувано на 11.07.24 в 14:50

Драматизации по литературни творби на фестивала "София Моно" 2024

За радост на ценителите на театралното изкуство традицията на фестивала София Моно продължава, но тази година програмата се състои предимно от драматизации по литературни творби на бележити автори. Между 17 и 27 юли 2024 г. Организатор на "София Моно" 2024  е издателство "Колибри". Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на..

публикувано на 11.07.24 в 14:09