"Земята трябва да се третира с уважение, без химически продукти, а с органични обогатители - естествен тор или компост. Работи се също с билки, които се пръскат върху растенията. И много внимателно следим (както земеделците са правели някога) циклите на луната и звездите. Това много силно влияе върху биоземеделието. От 10 хиляди години, откакто съществува земеделието, хората са наблюдавали небето, за да разберат как работи земята."
Рене Бекер не е от семейство с традиции в земеделието. Напротив, роден и израснал е в Париж. Но от млад започва да се интересува от екология и от това, с което се храним. "Помня как през 70-те започнаха да се използват твърде много консерванти. Тогава реших да се преместя от Париж в провинцията. Започнах да уча, да посещавам различни курсове и семинари по биодинамиката на земеделието."
Самият той си купува голяма ферма (100 хектара), започва да отглежда животни (крави, овце, кози и много пчели), отглежда зеленчуци, плодни дръвчета, бадеми, зърнени култури ("и затварям целия кръг до печенето на хляба").
Продава продуктите (хляб, сирене, масло, мляко, мед) директно на пазара, няма посредник, затова и цената в крайна сметка не е толкова по-висока от един не-био продукт. Рене Бекер е убеден, че тези продукти трябва да са достъпни за всеки, не само за по-заможните, защото "всеки има право да се храни с добра и здравословна храна".
Биодинамичното земеделие започва да става изключително популярно във Франция покрай виното. "В момента има 300 биодинамични сертифицирани лозя и винарни (иначе тези, които са само био, са двойно повече). Във Франция, знаете, виното е традиция и част от нашата култура. Търси се добрият вкус, финесът. Допреди няколко години качеството е било общо снижено и виното започна лошо да ферментира, - разказва Рене Декер, - а като се прилага биодинамичното земеделие, виното ферментира много лесно и естествено и има по-добър вкус, което много се цени във Франция. Ще ви дам един пример - корените на биодинамичните лозя слизат много по-надълбоко в почвата, докато корените на тези, третирани с химикали, остават много плитко под повърхността). В биодинамичното земеделие се търси качеството, не количеството. Но тъй като се получава по-хубаво вино с по-добър вкус, то се продава по-скъпо и така биодинамичното земеделие става и икономически изгодно."
С Рене Бекер говорим за същността на биодинамичното земеделие, за това колко време е необходимо, за да стане един терен "достоен" за биодинамично земеделие, защо в България все още няма много такива земи и в кои европейски държави е развито.
"Хубавото е, че младите се интересуват все повече от биодинамичното земеделие и точно в това се състои моята работа - да формирам отношение към биоземеделието у младите хора, да ги образовам. Аз пътувам из цяла Франция и всяка седмица имам по 15-20 младежи, с които провеждам курсове и семинари."
Рене Бекер вярва, че за да променим и запазим земята, трябва да променим съзнанието си. И това трябва да стане от най-ранна възраст - "ако децата познават процесите, ако виждат как от едно зрънце пониква стрък или как се отглежда едно животно, те като пораснат, няма да одобрят 200 животни да се гледат натъпкани в едно съвсем малко пространство. Трябва да ги научим да уважават природата".
Чуйте разговора на Лили Големинова с Рене Бекер.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...