Акушерката е категорична, че е необходимо да се уважи правото на избор на жената за това дали бащата да присъства по време на раждането:
"Мъжете изпълняват една много добра функция - дават спокойствие на жената, тя се чувства защитена, разбрана от човека, който най-добре я познава. Правени са малко проучвания за това, но повечето промени са положителни. Когато мъжът види как се ражда детето, има по-голямо уважение след това към партьорката и по-добра връзка с детето".
По отношение на начина на раждане, акушерката каза, че е важна нагласата на самата жена, подготовката й и нейните желания. Все по-голяма част от младите хора се връщат назад към естествения начин на живот и имат изисквания раждането да протече по природните закони. И се подготвят да посрещнат този по-продължителен процес, вместо да се възползват от методи на стимулация на раждането. Според Емилия Казълова, добрата физическа подготовка на жената й дава възможност да е по-активна и в самия процес на раждане.
"Раждане с раждане не си приличат, всяко раждане е уникално. Дори и при една и съща жена ражданията могат да протекат по различен начин. Тя трябва да е запозната с етапите му, с нещата, които биха могли да променят хода на раждането по някакъв начин. Никой не може да гарантира дали няма да се случи така, че да се наложи раждането да премине по оперативен начин.".
Все още съществува страх от раждането, признава специалистът. След закриването на т. нар. женски консултации, бременната жена почти няма контакт с акушерка, тъй като бременността се проследява от акушер-гинеколог. По отношение на раждането със секцио, тя отбеляза, че това е една животоспасяваща операция при определени обстоятелства, но тя не е безболезнена. При естествено раждане възстановяването на родилката е много по-бързо, като няма ограничения за следващо раждане.
Емилия Казълова каза, че у нас има вакуум по отношение за грижата за новороденото и майката след раждането. По думите й, умората не е добър съветник на родилката, а липсата на подкрепа често става причина за следродилна депресия.
"При едно нормално раждане престоят в болница е около три дни. След това се прибира и меко казано остава в стрес, защото няма към кого да се обърне, ако има нужда от помощ, ако има въпроси... За мен тази липса на контакт акушерка-родилка, в т. нар. след родов патронаж - акушерката да отиде на място, да обясни, да помогне, кара жените да влизат във форумите. Но това дали ще получи правилен съвет е игра на рулетка".
Още за подготовката на бременните жени за раждането, за правото им на избор и за грижата за майката и новороденото след раждането - чуйте в разговора с акушерката!
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..