В Световната седмица на сърдечната недостатъчност, която Европейското кардиологично дружество отбелязва от 6 до 12 май, български кардиолози съобщиха, че у нас над 150 хиляди души са диагностицирани с това заболяване.
Национално представително проучване от април т.г. на консултантска компания „ЕСТАТ“ е показало, че близо 80% от анкетираните са чували за сърдечната недостатъчност, но не са започнати с прогнозата, симптомите и възможностите на пациентите.
Проучването показва още, че 12,8 на сто от всички хора над 60 г. живеят с това състояние.
Според доц. Мария Токмакова - председател на Дружеството на кардиолозите в България, сред причините за по-големия брой диспансеризирани е увеличаване продължителността на живота, както и развитието на кардиологията, намаляване на смъртността от остър миокарден инфаркт и т.н.
Според статистиката у нас от сърдечна недостатъчност страдат 2-2,5% от населението. Експерти твърдят, че като брой и квалификацията специалистите у нас са достатъчно, а достъпността до тях е много по-добра в сравнение с други страни.
Кардиолозите твърдят, че у нас са налични необходимите медикаменти и терапевтични условия в клиниките, а освен това се прилагат и иновативни технологии.
Ние сме едни от лидерите по отношение на пилотни проекти за телемониториране, за предаване на данни онлайн – изтъкна проф. Иво Петров. Това позволява контролиране и коригиране лечението на пациенти, които са отдалечени от здравни центрове.
В Полша това мониториране се покрива от тяхната здравна каса, а у нас дори не е споменато, отбеляза проф. Петров. Той припомни проучване, според което по-рядко се хоспитализират пациентите, които са имало по-продължителна първа хоспитализация. В този смисъл телемедицината и смарт устройствата, предаващи данни, могат да послужат по аналогичен начин. Това има и финансово изражение, но държавата трябва да изработи политика, насочена към тези цели.
Сърдечната недостатъчност може да е следствие на други преживени сърдечни проблеми. Сред симптомите са лесна уморяемост, сърцебиене, задух, загуба на апетит, бързо покачване на теглото без промяна на хранителния режим, кашлица и други, но това са признаци, характерни и за други болести. Затова специалистите препоръчват при колебание човек да отиде на преглед, дори само да се отхвърли съмнението.
Доц. Токмакова акцентира, че ако за прилагате на високи технологии са необходими време и средства, то много по-лесно е да се повиши информираността и обучението на пациенти, а резултатите ще бъдат също доста удовлетворителни.
Световната седмица на сърдечната недостатъчност продължава до неделя. Във връзка с нея ще бъде проведена кампания сред пациентите в 13 български града.
Чуйте повече по темата в репортажа.С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..