Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти в Световната седмица за заболяването:

Преодолени сърдечни проблеми също водят до сърдечна недостатъчност

Качество на живот се постига и с технологии, и с повече знания за болестта

Снимка: Архив
Сърдечно-съдовите заболявания продължават да са водещи като причина за смъртност.

В Световната седмица на сърдечната недостатъчност, която Европейското кардиологично дружество отбелязва от 6 до 12 май, български кардиолози съобщиха, че у нас над 150 хиляди души са диагностицирани с това заболяване.

Национално представително проучване от април т.г. на консултантска компания „ЕСТАТ“ е показало, че близо 80% от анкетираните са чували за сърдечната недостатъчност, но не са започнати с прогнозата, симптомите и възможностите на пациентите.

Проучването показва още, че 12,8 на сто от всички хора над 60 г. живеят с това състояние.

Според доц. Мария Токмакова - председател на Дружеството на кардиолозите в България, сред причините за по-големия брой диспансеризирани е увеличаване продължителността на живота, както и развитието на кардиологията, намаляване на смъртността от остър миокарден инфаркт и т.н.

Според статистиката у нас от сърдечна недостатъчност страдат 2-2,5% от населението. Експерти твърдят, че като брой и квалификацията специалистите у нас са достатъчно, а достъпността до тях е много по-добра в сравнение с други страни.

Кардиолозите твърдят, че у нас са налични необходимите медикаменти и терапевтични условия в клиниките, а освен това се прилагат и иновативни технологии.

Ние сме едни от лидерите по отношение на пилотни проекти за телемониториране, за предаване на данни онлайн – изтъкна проф. Иво Петров. Това позволява контролиране и коригиране лечението на пациенти, които са отдалечени от здравни центрове.

В Полша това мониториране се покрива от тяхната здравна каса, а у нас дори не е споменато, отбеляза проф. Петров. Той припомни проучване, според което по-рядко се хоспитализират пациентите, които са имало по-продължителна първа хоспитализация. В този смисъл телемедицината и смарт устройствата, предаващи данни, могат да послужат по аналогичен начин. Това има и финансово изражение, но държавата трябва да изработи политика, насочена към тези цели.

Сърдечната недостатъчност може да е следствие на други преживени сърдечни проблеми. Сред симптомите са лесна уморяемост, сърцебиене, задух, загуба на апетит, бързо покачване на теглото без промяна на хранителния режим, кашлица и други, но това са признаци, характерни и за други болести. Затова специалистите препоръчват при колебание човек да отиде на преглед, дори само да се отхвърли съмнението.

Доц. Токмакова акцентира, че ако за прилагате на високи технологии са необходими време и средства, то много по-лесно е да се повиши информираността и обучението на пациенти, а резултатите ще бъдат също доста удовлетворителни.

Световната седмица на сърдечната недостатъчност продължава до неделя. Във връзка с нея ще бъде проведена кампания сред пациентите в 13 български града.

Чуйте повече по темата в репортажа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34