Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осем столични общински детски градини започват работа по "Монтесори" от есента

Днес в предаването "Вашият глас" разговаряхме за общинските детски градини в София. Потърси ни Мая Петрова, чието дете е в подготвителна група в градина в жк. "Дружба". Според Петрова системата, по която се обучават децата, е остаряла и тя попита няма ли възможност общинските детски градини да работят по друга система, например "Кинди Ру" или "Монтесори", които според Петрова дават по-добри резултати при образованието на децата. 

По думите ѝ, нищо в системата не се е променило последните 40 години, когато самата тя е била дете, освен премахването на задължителните престилки. 

"Би трябвало да сме адекватни на времето. Съвременият свят е много по-динамичен и нашите деца са много по-адекватни на него, отколкото ние възрастните, които трябва да ги научим и да ги запознаем със света. Децата са много по-сетивни и ние трябва да отговорим на техните нужди, а с методите, които се прилагат, не виждам истински резултати", сподели Петрова. 

След като разговаряхме с Мая Петрова, се опитахме да разберем какво може да се промени. Оказа се, че от тази есен 8 общински детски градини в София започват работа по метода "Монтесори". 

Една от детските градини на територията на Столичната община, която започва работа по метода, е 113 ДГ "Преспа", в центъра на града. 
Директорката Миглена Филчева разказа, че обучението няма да бъде в чист вид, тъй като децата все пак ще трябва да покриват и изискванията на Министерството на образованието и науката.

"Имаме удоволствието да разнообразим методите на работа в нашето детско заведение, включвайки се с една група, която ще стартира от септември. 

Факт е, че съвременото общество се развива много бързо и това налага бързо и динамично да се преструктурира процесът на обучение, възпитание и социализация на децата, така че да отговорим на техните потребности. Нашият педагогически екип след много обсъждания реши, че това ще бъде една много добра алтернатива за надграждане на съвременните методи на преподаване, едно разноообазаряване, което ще бъде положително за децата", обясни Филчева.

Тя разказа, че един от основните принципи на Мария Монтесори е, че се дава превес на свободата и личния избор на детето и се активират желанията и стремежът то да учи само. 

Филчева обясни, че 113 ДГ "Преспа" по метода "Монтесори" ще преподават обучени специалисти, преминали курс за следдипломна квалификация към СУ "Св. Климент Охридски".

Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате нерешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34