Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България за 14-а година участва в кампанията за превенция на кожния рак Евромеланома

Започва седмицата, в която екипът на Радиоприемница посвещава на здравните кампании.
В първото издание разглеждаме информацията и ползите, заложени в националната кампания за профилактика на рака кожата - Евромеланома - 2019.

В студиото по темата говорим с д-р Валерия Матеева. Тя е главен асистент в Александровска болница и е координатор на Евромеланома - 2019.

Евромеланома е кампания, която се организира в 33 страни в Европа и популяризира и разпространява информация за предотвратяване на рака на кожата, ранна диагностика и лечение. В България се провежда за 14-а поредна година – обясни д-р Матеева. Навсякъде в страната дерматолозите са прегърнали идеята и безплатно работят за превенцията на кожния рак.

Да погледнем проблема глобално! Това е най-често срещания рак, един от всеки трима души среща такова новообразувание през живота си. Около 30% от рака е кожен. За разлика от други карциноми, които претичат скрито, подмолно, необходими са изследвания за откриването им, при кожата всичко е видимо с просто око. Затова е плодотворно да прилагаме превенция.

Когато е обучен човек, той може навреме да открие промени по кожата и да се обърне към специалист. А това дава своеобразна гаранция за благоприятен изход от терапията.

Съществуват 6 типа кожата според нейната светлочувствителност. Тип 1 най-лесно изгаря и никога не почернява. На другия полюс е черната кожа на афроамериканците – те никога не изгарят. Българите са с втори-трети тип кожа – имаме възможност да почернеем, но също така – и да изгорим… Притежателите на повече бенки трябва да предпочитат сянката пред жаркото слънце.

Всяко слънчево изгаряне носи опасност. Ако то е станало в ранна детска възраст, след години може да отключи рак. Именно затова хората с по-светла и чувствителна кожа трябва да бъдат предпазливи и да се пазят повече, включително и със слънцезащитна козметика - допълва д-р Матеева. – Слънцето е фактор №1, отговорен за стареенето на кожата. Вслушвайте се в кожата си. Изгарянето и тенът са защитна реакция.

Сред основните правила, които е желателно да спазваме, е да не посещаваме плажа в пиковите часове, с най-силно слънце – между 11 и 16 ч. Трябва да съобразяваме дрехите според сезона (и слънцезащитата им), откритите части да се предпазват с намазване. Солариумите е добре да се избягват (в някои страни те са забранени).

Мотото на Евромеланома - 2019 е "Победа над отричането: ракът на кожата може да бъде лечим, а не фатален". Кампанията предвижда на 15 май повече от 250 дерматолози в цялата страна да работят про боно, да преглеждат безплатно за рискови белези на хората, които се притеснени от промените по кожата си и искат да бъдат консултирани.

Инициативата е у хората (пациентите), всяко отлагане може да коства здраве, дори и живот. Месец отлагане увеличава риска от кожен рак с 10%.

Емилиана Ставрева – медицински директор на фармацевтична компания, която подкрепя Евромеланома години наред, обясни позицията и мотивите, с които фармацията участва в тази кампания по превенция на кожния рак. Тя посочи и основни показатели, на които потребителят на медицинска козметика трябва да обърне внимание, за да е сигурен в стандарта и качеството на продуктите, които ползва.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов, вестник първи

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..

публикувано на 16.11.24 в 16:00

Софийски разкази - сладкарница "Цар Освободител"

Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..

публикувано на 16.11.24 в 15:00
Иван-Асен Георгиев

Адресите на любовта - аферите на Иван-Асен Георгиев

Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..

публикувано на 16.11.24 в 14:00
Милен Кукошаров

Многоликият Милен Кукошаров и колко е важно творците да общуват помежду си

За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..

публикувано на 16.11.24 в 11:51
Божана Славкова

Събираме и еднакво, и различно мислещи хора

Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..

публикувано на 16.11.24 в 11:40
Габриела Руменова

Повече "мрежова" грамотност

С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с  Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..

публикувано на 16.11.24 в 11:00

Толерантността е свобода

По повод днешния Международен ден на толерантността разговаряме с психолога и психотерапевт Камелия Тодорова от “Психологическо консултиране За мен” за това колко толерантни са децата: "Винаги обяснявам толерантността като сводоба и част от емоционалната интелигентност. Ако децата са отгледани с добрина, могат да бъдат много толерантни. И..

публикувано на 16.11.24 в 10:03