За трудното придвижване по неразширения участък допринасят и множеството дупки, които макар да се запълват всяка година, отново зейват, а и се появяват нови след зимния сезон. Особено проблемно е придвижването при жп прелеза или моста при кв. „Обеля“, откъдето има подход към с. Мрамор.
За трудностите на шофьорите ви разказахме още преди 4 години, а тогава кметът на район „Връбница“ Младен Младенов каза, че се очаква „по-мащабен проект, който ще се случи от разширението на бул. „Ломско шосе“, там където е метрото, до самия мост“.
Констатация, която 4 г. след излъчването на този репортаж не се е променила - все още има необходимост от ремонт на този участък на бул. „Ломско шосе“, но такъв така и не е направен.
Главният архитект на Столичната община Здравко Здравков посочи, че проблемите пред проекта са отчуждителните процедури за имотите, които попадат в териториалния обхват на реконструкцията.
В момента се изработва проектната документация от метростанцията до жп надлеза, така че в максимална степен да обвърже и съществуващите територии, но проблемът е с процедурите по отчуждаване. Има доста голям процент имоти, които трябва да бъдат отчуждени, коментира Здравков.
Директорът на Дирекция „Транспортна инфраструктура“ към Столичната община инж. Васил Начевски уточни, че в следващите 3 месеца трябва да е готов работният проект за първия етап от обекта - от подхода към жк. "Обеля" до жп прелеза, откъдето има връзка със с. Мрамор. Но кога ще започнат реалните строителни дейности е въпрос, на който засега няма отговор. А ние се надяваме, че придвижващите се по участъка на бул. "Ломско шосе" ще го правят без сериозни поражения по автомобилите и с достатъчно търпение до започването на реконструкция.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..