Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите хора искат всичко да става бързо, а писането е нещо бавно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Антония Бандармалиева - учител от 55. средно училище "Петко Каравелов" и председател на Асоциацията на учителите по Български език и литература и Божидар Георгиев, учител в Софийската математическа гимназия гостуваха в предаването "Радиоприемница" по Радио София в деня на матурата по Български език и литература. Двамата коментираха темата, която бе изтеглена, и предимствата и недостатъците на съвременните учебни програми.

Антония Бандармалиева определи Елин Пелин като "благодатен" автор за зрелостниците, като посочи, че разказът "Косачи" трябва да им е добре познат. Темата е много подходяща за есе, тъй като може да бъде направен паралел между представите на автора за отрудения селянин и неговия тежък живот и сегашните представи за това как хората живеят на село, отбеляза Божидар Георгиев. 

Наблюденията от последните години показват, че писането на текст създава най-големите трудности на зрелостниците. Голяма част от днешните ученици, но не всички, не обичат да пишат текст. Възможността за писане на есе позволява на младежите, които са мислещи и имат усет към езика, да се изявят добре. Българският език и граматиката имат своята сложност, поради което се допускат различни грешки от правописната и пунктоационната норма.

Има две посоки, в които може да се търсят причините за тези затруднения. От една страна животът на съвременния човек е по-различен. Обществените промени през последните десетилетия доведоха до много по-динамичен живот, младите хора искат всичко да става бързо, а писането на текст става бавно. Другата посока е, че материалът, който се изучава е много, и самите учители не разполагат с достатъчно време, за да обърнат внимание на редактирането на текст.

Антония Бандармалиева и Божидар ГеоргиевНовата учебна програма, която вече е в сила за някои от етапите на обучение, е добре организирана и позволява на учителите да обърнат повече внимание на качеството, а не толкова на количеството на усвоявания материал, коментира Божидар Георгиев. Системата има и някои слабости, като един от проблемите е, че учителите нямат пряк контакт с авторите на програмата. Заедно с това има разделяне на определени теми в различни класове, което затруднява усвояването.

Днес наистина има проблем с грамотността, но не е достатъчно само да установяваме този проблем. Трябва да правим нещо, за да представим това качество като ценност в обществото. На 24 май, например, предстои да бъде проведена инициативата "Писане на диктовки". Това дава публичност на проблема, по него се работи, но вероятно е необходимо повече време, за да има някакви резултати, смята Антония Бандармалиева. Друг важен фактор за добрата грамотност на младежите е повечето четене. И то не на задължителната литература, която дават учителите за лятната ваканция, а тази, която им доставя удоволствие, добави Божидар Георгиев. 

Учителската професия много често се превръща в "нещо като съдба". Ако обичаш тази професия, тогава можеш да я работиш, иначе е мъка, споделиха гостите в студиото на "Радиоприемница". Когато един учител върши с любов работата си в час, тогава учениците го разбират и го обичат. А най-важното мисия на всеки учител е да помогне на учениците да се изградят като личности.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30