Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Капачки за бъдеще": Има достатъчно кувьози, нужна е друга апаратура

Няма нужда от закупуване на нови 50 кувьоза. Средствата за тях могат да се пренасочат към други нужди в детските отделения. Това каза Лазар Радков от инициативата „Капачки за бъдеще“ във връзка с взетото решение на 14 май да бъдат закупени нови кувьози на стойност 750 000 лева. Това решение беше взето след среща на здравния министър Кирил Ананиев с премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов.

Тази сутрин инициативата „Капачки за бъдеще“ е изпратила писмо до министър-председателя Борисов, до Кирил Ананиев и до Владислав Горанов с молба това решение да бъде преразгледано.

Няма нужда да се закупуват толкова много кувьози. Призоваваме отговорните институции да направят задълбочено проучване и ако установят, че наистина няма нужда от закупуването им, тези средства да бъдат пренасочени за осигуряване на друга животоспасяваща или диагностична апаратура. Областните болници също са осигурени, защото през 2017 г. по линия на Норвежкия финансов механизъм са получили 132 кувьоза, обясни Радков.

В следващите 30 дни ще бъдат дарени кувьози в Харманли, Първомай, Левски, Берковица и в Бяла Слатина. С тях ще бъдат подменени сегашните, които са на възраст между 30 и 40 години. През есента ще бъдат дарени още 5 транспортни и 3 стационарни. Транспортните кувьози са следващата стъпка в развитието на „Капачки за бъдеще“. Тяхната цена е около 13 000 лв., докато базовите са между 6-7000 лв.

Идеята е кампанията да се разрасне толкова, да събираме толкова средства и да рециклираме толкова много, че в един момент да осигуряваме детски линейки, посочи Лазар Радков.

В малките общински болници липсват и много други медицински апаратури, които ние в момента обследваме. Правим проучване в коя болница какво е необходимо. „Капачки за бъдеще“ продължава да дарява апаратура за малките населени места, за детските отделения, родилните и неонатологиите, допълни Мартина Йорданова, която е един от организаторите на инициативата.

Още - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00