Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Този път ще гласувам за...

| обновено на 27.05.19 в 14:28
Снимка: БГНЕС
В специалното ни предаване "Европа за мен" чухме доброволци, участници в предхождащата изборите кампания на Европейския парламент „Този път ще гласувам“. С тях коментирахме мотивите за гласуване, които са надпартийни, гледните точни на младите хора и техните визии за бъдещето им.

Първа беше Богомира Христова, която изучава политически науки в Нов български университет. В навечерието на изборите за евродепутати тя реализира фейсбук страница за доброволци „Този път ще гласувам“, а целта й е била да събере на едно място хората, които желаят да организират или да участват в събития, посветени на кампанията.

Добромира сподели пред колегата ни Красимир Мартинов, че по време на кампанията е успяла да видя различни гледни точни за това какво наистина мислят хората за Европа. 

Докоснах се до много различни култури, срещнах много младежи, които са готови да се борят и се борят за бъдещето на Европа. Казва, че събитията, които е организирала, са я доближили още по-близо до това да си европеец, да пътуваш свободно, да живееш там, където искаш и да обичаш там, където искаш.

Невена Здравкова, ученичка в 164-а гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“ и инстаграм влогър, вече получи отличие от европейския фотоконкурс „Този път ще гласувам“, както и признание за представянето на кампанията в своето училище.

Тя ще продължи образованието си в Мадрид, където ще учи политически науки. Нейните амбиции да са работи в ЕК или ЕП, макар че все още не знае в кой сектор. Смята, че тези избори са изключително важни, защото Европа е изправена пред  проблема на екстремистките и националистките партии, но допълва, че хората на 21 век не трябва да позволяват крайни управления.

Споделя, че тези които са апатични към изборите, могат просто да отворят вестник, за да се запознаят със ситуацията и да се мотивират, но мнението ѝ е, че агресивно настроените към изборите хора трудно се мотивират.

Петър Младенов и Симеон Александров, които вече са студенти, също споделиха своето мнение за евроизборите и защо си струва да се гласува.

Петър учи журналистика в УНСС и според него Европа дава големи възможности, от които всеки трябва да се възползва – свобода, пътуване, сигурност и възможност да се запознаеш с други култури.

Около него има и скептично настроени хора, които не желаят да гласуват, но Петър казва, че всеки глас е важен, тъй като увеличението на процента на гласуващи дава по-голяма възможност да се избистрят вижданията на хората в обществото и дава шанс за по-ясни и отчетливи избори.

Симеон учи жур в СУ. Приет е и в Англия, но е останал тук, защото смята, че и тук има достатъчно перспективи и ако си достатъчно борбен и мотивиран, ще успееш. Той самият не е бил от мотивираните да гласува, но сега казва, че ако не гласуваш, не си даваш сметка за ценностите, които можеш да загубиш и които смяташ за даденост. Според него, ако не гласуваш, оставаш безпристрастен към това, което се случва.

В достойнствата и ползите от Европейския съюз и в европейския избор е убедена отдавна и проф. д-р Ингрид Шикова, преподавател по европеистика в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Днес тя се опитва да акцентира върху необходимостта от колективни действия в името на това да съхраним свободата, която често приемаме за даденост в съвременното ни европейско общество. И наистина думите й звучат вдъхновяващо, включително пред младите хора, на които най-често говори.

Казва, че за родените след промените Европейският съюз е ежедневие и това е хубаво.

Те дори не могат да си представят да бъдеш ограничен, да не можеш да пътуваш, да чакаш за виза, да не можеш да се срещаш със свои връстници от други държави. Тези ограничения за тях са непознати и това е чудесно . Моето поколение, което знае цената на тази свобода, може да оцени по-добре ЕС, но от друга страна е хубаво, че младите хора живеят в такава обстановка. Това, обаче, не означава, че те не трябва да знаят.  Аз винаги се опитвам да им обяснявам, че свободата, която те имат, не е даденост. ЕС също не ни е подарен. Затова нашето членство ни е скъпо и ако някой, някъде, отвъд Океана, казва: „На мен не ми пука за Европа“, ние сме европейци и на нас трябва да ни е грижа за мястото , където живеем.

Казва, че надеждата и е в младите хора, които са отворени и гледат на света с други очи, но им препоръчва да бъдат активни, защото без действие и въодушевление нищо не се получава.

Още - чуйте в звуковия файл. 

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41