Първа беше Богомира Христова, която изучава политически науки в Нов български университет. В навечерието на изборите за евродепутати тя реализира фейсбук страница за доброволци „Този път ще гласувам“, а целта й е била да събере на едно място хората, които желаят да организират или да участват в събития, посветени на кампанията.
Добромира сподели пред колегата ни Красимир Мартинов, че по време на кампанията е успяла да видя различни гледни точни за това какво наистина мислят хората за Европа.
Докоснах се до много различни култури, срещнах много младежи, които са готови да се борят и се борят за бъдещето на Европа. Казва, че събитията, които е организирала, са я доближили още по-близо до това да си европеец, да пътуваш свободно, да живееш там, където искаш и да обичаш там, където искаш.
Невена Здравкова, ученичка в 164-а гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“ и инстаграм влогър, вече получи отличие от европейския фотоконкурс „Този път ще гласувам“, както и признание за представянето на кампанията в своето училище.
Тя ще продължи образованието си в Мадрид, където ще учи политически науки. Нейните амбиции да са работи в ЕК или ЕП, макар че все още не знае в кой сектор. Смята, че тези избори са изключително важни, защото Европа е изправена пред проблема на екстремистките и националистките партии, но допълва, че хората на 21 век не трябва да позволяват крайни управления.
Споделя, че тези които са апатични към изборите, могат просто да отворят вестник, за да се запознаят със ситуацията и да се мотивират, но мнението ѝ е, че агресивно настроените към изборите хора трудно се мотивират.
Петър Младенов и Симеон Александров, които вече са студенти, също споделиха своето мнение за евроизборите и защо си струва да се гласува.
Петър учи журналистика в УНСС и според него Европа дава големи възможности, от които всеки трябва да се възползва – свобода, пътуване, сигурност и възможност да се запознаеш с други култури.
Около него има и скептично настроени хора, които не желаят да гласуват, но Петър казва, че всеки глас е важен, тъй като увеличението на процента на гласуващи дава по-голяма възможност да се избистрят вижданията на хората в обществото и дава шанс за по-ясни и отчетливи избори.
Симеон учи жур в СУ. Приет е и в Англия, но е останал тук, защото смята, че и тук има достатъчно перспективи и ако си достатъчно борбен и мотивиран, ще успееш. Той самият не е бил от мотивираните да гласува, но сега казва, че ако не гласуваш, не си даваш сметка за ценностите, които можеш да загубиш и които смяташ за даденост. Според него, ако не гласуваш, оставаш безпристрастен към това, което се случва.
В достойнствата и ползите от Европейския съюз и в европейския избор е убедена отдавна и проф. д-р Ингрид Шикова, преподавател по европеистика в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Днес тя се опитва да акцентира върху необходимостта от колективни действия в името на това да съхраним свободата, която често приемаме за даденост в съвременното ни европейско общество. И наистина думите й звучат вдъхновяващо, включително пред младите хора, на които най-често говори.
Казва, че за родените след промените Европейският съюз е ежедневие и това е хубаво.
Те дори не могат да си представят да бъдеш ограничен, да не можеш да пътуваш, да чакаш за виза, да не можеш да се срещаш със свои връстници от други държави. Тези ограничения за тях са непознати и това е чудесно . Моето поколение, което знае цената на тази свобода, може да оцени по-добре ЕС, но от друга страна е хубаво, че младите хора живеят в такава обстановка. Това, обаче, не означава, че те не трябва да знаят. Аз винаги се опитвам да им обяснявам, че свободата, която те имат, не е даденост. ЕС също не ни е подарен. Затова нашето членство ни е скъпо и ако някой, някъде, отвъд Океана, казва: „На мен не ми пука за Европа“, ние сме европейци и на нас трябва да ни е грижа за мястото , където живеем.
Казва, че надеждата и е в младите хора, които са отворени и гледат на света с други очи, но им препоръчва да бъдат активни, защото без действие и въодушевление нищо не се получава.
Още - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..