Предложенията за промени предвиждат клиентите на топлофикациите сами да определят дела на топлинната енергия за сградна инсталация в рамките на определен в наредбата диапазон. Всеки вход или блок с един вход да определя размера на такса сградна инсталация. Според измененията тя трябва да варира между 20 и 40%. Омбудсманът Мая Манолова определи тези промените като "козметични":
Това са промени, направени набързо, направени по принуда, заради предстоящото решение на Върховния административен съд, което вече окончателно ще отмени формулата на сградна инсталация. Това са предложения за промени, които реално нищо не променят. Те са за "отбиване на номера". Те не решават нито един от проблемите на гражданите с "Топлофикация" и, което е не по-малко лошо, не отговарят на изискванията на мотивите на съдебното решение.
Манолова смята, че не са предприети мерки срещу кражбите на топло и не са заложени такива в измененията на наредбата. Тя напомни, че съществува забрана за демонтиране на радиаторите, което се явява пречка и предизвиква недоволство сред много граждани. Сред исканията на гражданите са още топлофикациите да не прехвърлят своите транспортни загуби върху сметките на потребителите.
Омбудсманът отбеляза, че за 4 години загубите на дружествата са нараснали с 388 милиона лева. През 2018 година топлофикационния бранш е на минус с общо 590 милиона лева.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..