Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази вечер под палката на Павел Балев в зала България

Вариации от Големинов и Регер и една безупречна виолистка

Един концерт от висока класа откриваме тази вечер в афиша на Софийската филхармония. Започваме с диригента - Павел Балев, безспорно едно от най-ярките имена на своето поколение. Вече 11-а година е главен диригент на филхармонията в Баден-Баден. Нека добавим, че ръководи международната лятна академия "Карл Флеш" (в сътрудничество с концертмайсторите на Берлинската филхармония), че два сезона подред е канен да дирижира спектакли на Виенската Щатсопера, че е постоянен гост на най-значимите оркестри в Германия, че гастролира из цяла Европа, че е работил с наистина големи имена на сцената - и инструменталисти (Ан-Софи Мутер, например), и певци (Анна Нетребко). А музикалното му сътрудничество с Красимира Стоянова им носи куп награди, сред които тази на немската музикална критика през 2012, 2014 и 2017.

Сега той е конструирал една изключително интересна програма, наречена Вариации, в която събита две творби, в които големи композитори отдават почит на свои предшественици, от които са се учили и от които се възхищават. Вечерта започва с мащабните Симфонични вариации по тема от Добри Христов на Марин Големинов и завършва с Вариации и фуга по тема от Моцарт на Макс Регер. "Съчетанието на тези творби на Големинов и Регер би трябвало да заинтригува софийската публика - каза Павел Балев в сутрешното Радиокафе на Радио София, - този паралел за мен е много интересен, а на репетициите оркестрантите го приеха с голямо въодушевление". Той е убеден, че оркестър от класата на Софийската филхармония трябва да се среща с трудни и не толкова популярни програми, като добавя, че в музиката "всичко е трудно, дори онова, което изглежда лесно, е трудно". Според Павел Балев големите български оркестри трябва да се обръщат към българските класици и да ги представят като визитна картичка на българската култура. В случая той самият се спира на емблематичните Симфонични вариации по тема от Добри Христов от Марин Големинов, които големият български композитор пише през 1942 година. Това е годината на неговия голям успех, годината на премиерата на танцовата драма "Нестинарка" на сцената на Народния театър, която го прави прочут. Тогава Големинов е на 34 години, вече е завършил Скола Канторум в Париж (при Венсан д'Енди и Пол льо Флем), специализирал е в Мюнхен при Йосиф Хаас и решава да се обърне към творба на Добри Христов. Взима една негова тема (от песента "Пирин планино") и създава мащабни, изключително богати като оркестрация, романтични и ефектни Симфонични вариации. Любопитен факт е, че премиерата им е зад граница - във Франкфурт на Майн под палката на Любомир Романски, а иначе хладната немска публика е така възторжена, че авторът, диригентът и изпълнителите трябва да излязат да се поклонят цели 14 пъти! Така ѝ тръгва (на аплодисменти) на тази творба, която живее много активен музикален живот и е била изпълнявана (и продължава да се свири) из цяла Европа..

Между двата вариационни цикъла в програмата блести виолистката Пейджун Шу. Павел Балев вече е работил с нея с някои от водещите европейски оркестри и я определя единствено като "безупречна". Ученичка е на Табеа Цимерман (която наскоро имахме привилегията да слушаме в София). Биографията й е изпълнена с награди -  първа награда и награда за публиката на Международния конкурс Макс Ростал в Берлин, първа награда, както и две специални награди на Международния конкурс за виола на Юрий Башмет в Москва, втора награда в Международния конкурс за виола "Лионел Тертис"... Тя ще изпълни концерта за виола на Алфред Шнитке. Както сподели Павел Балев - "тя направи едни прекрасни репетиции с нашите филхармоници и ще поднесе едно много силно изпълнение на този концерт". Между другото, Павел Балев и Пейджин Ху съвместно са представяли всички концерти за виола и оркестър, така че можем да очакваме музикална вечер от най-висока класа.

А следващият ангажимент, който очаква Павел Балев е  във Братислава. Става дума за един специален концерт, с който дългогодишния ръководител на Националната филхармония на Словакия (който е и чудесен пианист) слава край на своята кариера. И е избрал именно нашия, българския диригент Павел Балев да дирижира неговия оркестър. Забележително признание! 

Чуйте разговора на Лили Големинова с маестро Павел Балев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57