Сега той е конструирал една изключително интересна програма, наречена Вариации, в която събита две творби, в които големи композитори отдават почит на свои предшественици, от които са се учили и от които се възхищават. Вечерта започва с мащабните Симфонични вариации по тема от Добри Христов на Марин Големинов и завършва с Вариации и фуга по тема от Моцарт на Макс Регер. "Съчетанието на тези творби на Големинов и Регер би трябвало да заинтригува софийската публика - каза Павел Балев в сутрешното Радиокафе на Радио София, - този паралел за мен е много интересен, а на репетициите оркестрантите го приеха с голямо въодушевление". Той е убеден, че оркестър от класата на Софийската филхармония трябва да се среща с трудни и не толкова популярни програми, като добавя, че в музиката "всичко е трудно, дори онова, което изглежда лесно, е трудно". Според Павел Балев големите български оркестри трябва да се обръщат към българските класици и да ги представят като визитна картичка на българската култура. В случая той самият се спира на емблематичните Симфонични вариации по тема от Добри Христов от Марин Големинов, които големият български композитор пише през 1942 година. Това е годината на неговия голям успех, годината на премиерата на танцовата драма "Нестинарка" на сцената на Народния театър, която го прави прочут. Тогава Големинов е на 34 години, вече е завършил Скола Канторум в Париж (при Венсан д'Енди и Пол льо Флем), специализирал е в Мюнхен при Йосиф Хаас и решава да се обърне към творба на Добри Христов. Взима една негова тема (от песента "Пирин планино") и създава мащабни, изключително богати като оркестрация, романтични и ефектни Симфонични вариации. Любопитен факт е, че премиерата им е зад граница - във Франкфурт на Майн под палката на Любомир Романски, а иначе хладната немска публика е така възторжена, че авторът, диригентът и изпълнителите трябва да излязат да се поклонят цели 14 пъти! Така ѝ тръгва (на аплодисменти) на тази творба, която живее много активен музикален живот и е била изпълнявана (и продължава да се свири) из цяла Европа..
Между двата вариационни цикъла в програмата блести виолистката Пейджун Шу. Павел Балев вече е работил с нея с някои от водещите европейски оркестри и я определя единствено като "безупречна". Ученичка е на Табеа Цимерман (която наскоро имахме привилегията да слушаме в София). Биографията й е изпълнена с награди - първа награда и награда за публиката на Международния конкурс Макс Ростал в Берлин, първа награда, както и две специални награди на Международния конкурс за виола на Юрий Башмет в Москва, втора награда в Международния конкурс за виола "Лионел Тертис"... Тя ще изпълни концерта за виола на Алфред Шнитке. Както сподели Павел Балев - "тя направи едни прекрасни репетиции с нашите филхармоници и ще поднесе едно много силно изпълнение на този концерт". Между другото, Павел Балев и Пейджин Ху съвместно са представяли всички концерти за виола и оркестър, така че можем да очакваме музикална вечер от най-висока класа.
А следващият ангажимент, който очаква Павел Балев е във Братислава. Става дума за един специален концерт, с който дългогодишния ръководител на Националната филхармония на Словакия (който е и чудесен пианист) слава край на своята кариера. И е избрал именно нашия, българския диригент Павел Балев да дирижира неговия оркестър. Забележително признание!
Чуйте разговора на Лили Големинова с маестро Павел Балев.Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.