Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35% от делата срещу лекари са провокирани от лоша комуникация

Мария Шаркова: Родилките трябва да се възползват от правото си на информиран избор

Раждащата жена не е невменяема, тя може да взима решения - това са взаимоотношения на партньорство между нея и лекарите и акушерките, посочи адвокатът по медицинско право

Снимка: Архив, БНР
Правото на информиран избор на раждащите жени - това е един от въпросите, за които адвокат Мария Шаркова най-често получава запитвания, както от страна на бременните жени, така и от страна на медицинските специалисти. Адвокат Шаркова работи основно в сферата на медицинското право и здравеопазването, а заедно с Мрежата за съвременна родилна грижа - за създаване на съвременни условия за бременните и раждащите жени при спазване на правата им. Какви са най-честите проблеми, с които се сблъсква в практиката си по отношение на правата на родилките?

"Изключително често получавам запитвания, както от бременни и раждащи жени и техните партньори, така и от лекари и всички тези въпроси често са свързани с правото на избор, защото това е отношение между раждащата жена и специалистите - те са партньори в този процес. В миналото е имало един патерналистичен подход: раждащата жена е просто обект, а лекарят и акушерката могат да взимат решения вместо нея. Този подход е така разпространен, че съм получавала дори въпроси дали раждащата жена е невменяема и не може да взима решения, докато ражда. В крайна сметка моята роля е да разясня каква е раждащата жена - тя със сигурно не е невменяема, тя може да взима съответните решения, но това са едни взаимоотношения на партньорство между нея и лекарите и акушерките".

Мария Шаркова посочи, че организацията, с която работи - Мрежата за съвременна родилна грижа, констатира, че не винаги става дума за партньорство. Освен това 35 процента от заведените дела са провокирани и от лоша комуникация, в което тя включва липсващата и не добре предоставената възможност на жената да се възползва от правото си на информиран избор:

"Разглеждат се интересни от правна и етична гледна точка въпроси, включително "Какъв е моят избор, тъй като нося отговорност и за детето, което нося?"; "Ако имам необоснован отказ от медицински дейности и поставям нероденото си дете в опасност, какви са възможностите на медицинския екип?"; "Имам ли право на цялата информация за моето раждане и кога мога да я получа?"


Адвокатът посочи, че често жените получава тази информация, едва когато постъпва в болница за самото раждане. По думите й, по препоръка на СЗО, раждащата жена трябва да има възможност да бъде придружена от човек, на когото вярва - партньора, сестра или дула. У нас, обаче, все още се приема, че присъствието на близък е глезотия.

"Наистина трябва да се отърсим от някои нагласи и стереотипи, които отдавна би следвало да оставим в миналото. В крайна сметка раждането действително може да бъде превърнато в позитивно преживяване и информираният избор и адекватната комуникация са част от препоръките на СЗО".

Често раждащите жени подписват информирано съгласие, с което се съгласяват с всичко занапред, което да им бъде направено. Мария Шаркова посочи, че всички възможни въпроси относно протичането на раждането и възможните усложнения трябва да бъдат обсъдени много по-рано.  

"Някои от методите, които се практикуват у нас, вече могат да бъдат наречени, като такива, които не са базирани на доказателства. Всъщност тенденциите през последните години са именно всяка интервенция да бъде базирана на доказателства и да се работи със съвременни консенсуси и протоколи".


Адвокатът препоръчва, когато има противоречие между раждащата жена и екипа, да се положат всички усилия да се стигне до консенсус - комуникацията да бъде адекватна.

Още за ситуациите, с които се е сблъсквала в практиката си като адвокат по медицинско право - чуйте в интервюто с Мария Шаркова!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - професор Иван Дуйчев - хроника първа

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

публикувано на 08.06.24 в 16:00

Софийски разкази - София в минало време

Виктор Топалов за изложбата с фотографии от периода 1910-1915 г.: Разказът започва със сградата-домакин на събитието и хората,и историите около култовите сгради, останали и до днес. Коя е точната година на започването на строежа на Халите, каква е връзката им с Айфеловата кула, какво и къде е бил "Слугинския пазар" и каква е ролята му за получаване на..

публикувано на 08.06.24 в 15:00

Илюстрации и графики в неконвенционална форма

Започна поредното четвърто издание на Фестивал на илюстрацията и графиката. Говорим с Васил Владимиров от организацията на ФИГ: "Това е и съкращение на фигура, но тази година се заиграваме с мъглата. Обръщаме внимание на размитите граници между фигуративното и абстрактното. Темата не ограничава авторите, но им дава посока. Участниците хем се вписват в..

публикувано на 08.06.24 в 11:45

Модата е визия, концепт, начин на мислене, емоция

Специалност „Моден дизайн“ на НХА в София и Филиала ѝ в Бургас представя дипломно ревю на студентите от Випуск 2024 година, на тема: „Трансформация“.  Проф. Д-р Яна Костадинова - р-л на катедра Моден дизайн в НХА,  проф. Майа Богданова и доц.Александър Гергинов ни въвеждат в събитието: На 13 юни представяме ревюто "Трансформация". Не беше лесно,..

публикувано на 08.06.24 в 11:10

Бяхме млади, стигнахме до дъното на най-дълбоката пещера тогава

40 години от българския подземен Еверест. Красимир Петков, спелеолог, за премиерата на филма за събитието: "Това беше експедиция в пещерата Жан Бернар в Савойските Алпи. Тогава бе най-дълбоката пропаст в света. Бяхме млади, стигнахме до дъното, снимахме чисто любителски филм. 1358 м бе дъното. В момента е седма в света. Спелеологията е изследване на..

публикувано на 08.06.24 в 10:06

Децата - да са самостоятелни, но и да могат да работят в екип

В НВИМ, в 10 сутринта със свободен вход се отбелязва Деня на бащата. Забавленията дебнат отвсякъде - подробности от Николай Лазаров от Националната скаутска организация на България: "Както всяка година сме опънали палатка, хамак, показваме на децата първа долекарска помощ, ориентиране. Подготвили сме и изненади. Има и други интересни шатрички на..

публикувано на 08.06.24 в 09:48

Адресите на любовта - Димитър Подвързачов

Димитър Подвързачов кара втора младост с учителка Известният журналист, писател, автор на афоризми и стихове Димитър Подвързачов бил неустоим ухажор, когато пийнел чашка-две, но на сутринта забравял флирта и съпругата му не му връзвала кусур. Но се увлякъл като ученик по преподавателката от Първа девическа гимназия Дора Аврамова. “Карам втора..

публикувано на 08.06.24 в 09:36