Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Председателят на Фонд научни изследвания проф. Николай Лазаров:

ФНИ повишава от 20 на 30 хиляди лв. проектните средства за млади учени

Българските изследователи имат принос към науката, която не е (само) българска, акцентира носителят на награда „Питагор“ в областта на здравето и медицинските науки

Проф. Николай Лазаров
Снимка: Луиза Лазарова
Срещаме ви с проф. Николай Лазаров, който през 2019 година е отличен като утвърден учен с награда „Питагор“ в областта на здравето и медицинските науки. Професионалният му път започва в началото на 80 години. След като завършва висше медицинско образование в Медицинска академия - София, е поканен като асистент по анатомия в новосъздадения тогава Висш медицински институт в Стара Загора, където постъпва като асистент. През следващите 25 години извървява пътя от асистент до доцент и професор. В момента е професор по анатомия и клетъчна невробиология, ръководител на Катедрата по анатомия, хистология и ембриология към Медицински университет - София и асоцииран професор в Института по невробиология към БАН.

„Искрата на познанието към науката беше запалена у мен още в ранните ми години като асистент от моите учители. През годините моите ученици не позволиха на тази искра да угасне. Тези хора винаги са били до мен в професионалния ми път, учехме се взаимно как да преодоляваме трудностите и да реализираме постижения със световно признание. Наградата „Питагор“ е безспорно голямо признание за моята изследователска дейност, но и отличие за всички, които бяха до мен през тези дълги години.“

„Питагор“ е най-високото отличие за научно-изследователска дейност в страната. Нейният носител проф. Николай Лазаров е също така председател на изпълнителния съвет на Фонд научни изследвания. Задачата на фонда е да финансира на конкурентен, конкурсен принцип научно-изследователски проекти за фондаментални научни изследвания, научна периодика и др.

„В последните години финансирането на научно-изследователската дейност е на добро ниво, но разбира се, ние бихме искали учените в България да получават повече средства от националния бюджет, които ще ни позволят да осигурим финансиране на нови проекти и да обявим различни конкурсни сесии.“

През последните години Фонд научни изследвания сключва меморандум за сътрудничество с Япония, предстои да се подпишат споразумения с Китай и САЩ. Фондът провежда конкурси за двустранни научни сътрудничества с водещи страни в научно-изследователската дейност като Русия, Индия, Австрия, Франция.
В бъдеще учените се надяват, че ще популяризират резултатите от българските научни изследвания пред света все повече.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30