Ние пък се пренесохме там благодарение на Петър Вълков от Асоциацията на екскурзоводите в България, когото намерихме на остров Самотраки, известен с древногръцка статуя, открита там, изобразяваща богинята на победата Нике.
Петър Вълков ни разказа,че Северна Гърция е сред топ местата за морски уикенд, защото е близо до България и само за няколко часа вече сме на морския плаж.
Българите, които живеят в Южна България, посещават Аспровалта, Паралия Катерини или Халкидики дори в рамките на ден, като плажуват на съвсем прилична цена, посочи Вълков.
В голяма част от северното крайбрежие на Гърция има менюта на български, местните знаят езика ни, а туристите се чувстват добре приети.
За остров Санторини, който е мечтана дестинация, Вълков разказа, че пътуването с ферибот може да бъде проблемно, ако попаднете на стачка или лошо време, затова препоръча чартърните полети.
Той препоръча остров Левкада, който няма ферибот, а се минава през тунел под морето и таксата е около 3 евро за автомобил.
Според екскурзовода хората се връщат в Гърция заради отношението. Казва, че гърците са много добри търговци, а за тях личното отношение към клиента е много важно.
Това, което различава туристическия бизнес у нас и в Гърция, според него, е че гърците работят за името си и карат клиентите да се чувстват като лични гости.
Много гръцки фирми пък носят фамилията на собственика, който ви посреща лично, предлага ви най-доброто, на втория ден познава вкусовете ви и това кара хората да се чувстват добре.
Ако един грък има хотел, казва Петър Вълков, той не бърза да прави втори, а с години развива бизнеса си, носещ името му.
Плажовете пък са собственост на държавата, отдават се на концесия, а чадър и шезлонг се ползват срещу консумация на кафе, бира или вода. През последните години, обаче, заради това, че някои туристи не консумират нищо, парите за чадър и шезлонг се взимат предварително, но отново са включени безалкохолни напитки.
Петър Вълков, обаче, не ни посъветва да купуваме имоти в Гърция, защото за тези пари можем да пътуваме много, а и все пак, за подобна стъпка в чужда държава, трябва много добре да познаваме законите, които са различни от нашите, както и езика, който би бил бариера при такава сделка.
Целия разговор на Добринка Добрева с Петър Вълков - чуйте в звуковия файл.Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..