Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насимо: Когато започвам проект, съм изцяло погълнат от него

Есенцията е затворена в скицата и е много по-ценна от завършената творба

Роден през 1979 г. в гр.Търговище. Насимо (Nasimo) или Станислав Трифонов, както е името му по лична карта, е един от най-добрите графити артисти у нас и един от първите, който създава такова изкуство в България. През последните години се утвърди и сред най-добрите стенописци на Балканите. Фреските са в основата и на студиото за професионален съвременен стенопис - Fine Art Factory. Създадените творби намират приложение както в интериорния дизайн на частни или публични пространства, така и в градската архитектура, като техния размер може да достигне до цели фасади на многоетажни сгради.

Особено въздействащи са стенописите на Насимо на фасади в София, които се превърнаха в емблема на града (лика на дядо Добри на калкана на блок в  квартал „Хаджи Димитър“; The Art of Giving на калкан в „Сухата река“; ликовете на Иван Вазов, Христо Ботев...). Негови работи могат да се видят и на сгради в Канада, Германия, Русия, Китай...

Още от ранна детска възраст съм проявил заложбите си в изкуството. Спомням си в училище как всички мои съученици ме караха аз да им рисувам рисунките в часа по изобразително, казва Насимо.

Артистът вярва, че трябва да се отдаваш на 100% на това, което правиш. Фокусирам цялото се съзнание в определената тема, върху която трябва да работя. Самата скица, концепция, отнема много повече време от изпълнението. Много съм дисциплиниран и мисля, че без определената подготовка е невозможно да постигнеш по-висок резултат. Дори когато започвам даден проект, съм като войник - тотално се отдавам на това, което правя.
Художникът споделя, че започва да рисува възможно най-рано през деня, защото така има достатъчно време за работа, а и енергията, която усеща около себе си е по-чиста.

Смятам, че е най-естествено човек да развива духовната си същност и тук не става въпрос за религиозност. Тук става въпрос за нещо по-висше. Ако успея да докосна нечие сърце и да дам насока на някой да се развива в дадена посока - това е предостатъчно.

Наскоро беше издадена и книгата „25 години Насимо“ или „Скицникът на Насимо“, която проследява професионално развитие на твореца - от скици и учебни етюди до разработени картини и монументални стенописи, като автобиографичните текстове подчертават ключови аспекти от неговия житейски път. 

Смятам, че животът е един урок и съм на мнение, че тепърва започвам да се уча. Не съм постигнал и 1/3 от това, което трябва да достигна.
Насимо казва, че има стабилен екип зад себе си, на когото има доверие и който като него  работи всеотдайно.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27
Нели Колева, ръководител „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“

Младите учители са добри, но им липсва практическа подготовка

През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..

публикувано на 22.01.25 в 17:12

По-малко хора ще използват патронажната грижа в община Костинброд

От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..

публикувано на 22.01.25 в 16:47
Предупредителните надписи не са достатъчни за безопасността

Ако посещавате планината и в снега, "Лавинистика" е за вашите деца

Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..

публикувано на 22.01.25 в 16:32

С "Билет до Америка" Иван Бърнев и Башар Рахал ще стигнат до Берлин

Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..

публикувано на 22.01.25 в 15:09

В България липсват поне 515 педиатри

Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..

публикувано на 22.01.25 в 14:55