Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насимо: Когато започвам проект, съм изцяло погълнат от него

Есенцията е затворена в скицата и е много по-ценна от завършената творба

Роден през 1979 г. в гр.Търговище. Насимо (Nasimo) или Станислав Трифонов, както е името му по лична карта, е един от най-добрите графити артисти у нас и един от първите, който създава такова изкуство в България. През последните години се утвърди и сред най-добрите стенописци на Балканите. Фреските са в основата и на студиото за професионален съвременен стенопис - Fine Art Factory. Създадените творби намират приложение както в интериорния дизайн на частни или публични пространства, така и в градската архитектура, като техния размер може да достигне до цели фасади на многоетажни сгради.

Особено въздействащи са стенописите на Насимо на фасади в София, които се превърнаха в емблема на града (лика на дядо Добри на калкана на блок в  квартал „Хаджи Димитър“; The Art of Giving на калкан в „Сухата река“; ликовете на Иван Вазов, Христо Ботев...). Негови работи могат да се видят и на сгради в Канада, Германия, Русия, Китай...

Още от ранна детска възраст съм проявил заложбите си в изкуството. Спомням си в училище как всички мои съученици ме караха аз да им рисувам рисунките в часа по изобразително, казва Насимо.

Артистът вярва, че трябва да се отдаваш на 100% на това, което правиш. Фокусирам цялото се съзнание в определената тема, върху която трябва да работя. Самата скица, концепция, отнема много повече време от изпълнението. Много съм дисциплиниран и мисля, че без определената подготовка е невозможно да постигнеш по-висок резултат. Дори когато започвам даден проект, съм като войник - тотално се отдавам на това, което правя.
Художникът споделя, че започва да рисува възможно най-рано през деня, защото така има достатъчно време за работа, а и енергията, която усеща около себе си е по-чиста.

Смятам, че е най-естествено човек да развива духовната си същност и тук не става въпрос за религиозност. Тук става въпрос за нещо по-висше. Ако успея да докосна нечие сърце и да дам насока на някой да се развива в дадена посока - това е предостатъчно.

Наскоро беше издадена и книгата „25 години Насимо“ или „Скицникът на Насимо“, която проследява професионално развитие на твореца - от скици и учебни етюди до разработени картини и монументални стенописи, като автобиографичните текстове подчертават ключови аспекти от неговия житейски път. 

Смятам, че животът е един урок и съм на мнение, че тепърва започвам да се уча. Не съм постигнал и 1/3 от това, което трябва да достигна.
Насимо казва, че има стабилен екип зад себе си, на когото има доверие и който като него  работи всеотдайно.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36