Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото в планината на една софийска ръка разстояние

Витоша е най-посещаваната защитена територия в България
Снимка: БГНЕС
Човекът близо до природата - това е линията, която ще следваме в днешното предаване “Радиоприемница”. В предаването днес ще говорим за туристическите места, които можем да посетим, и пътеките, които водят до тайните на планината, която е защитена територия и това предполага хармония между нас и околната среда.

Витоша е не само на столичани, но близостта до София предполага по-голям брой туристи от столицата. Много чужденци имат интерес към природния парк, казва инж. Юлия Михайлова от дирекция Природен парк “Витоша”. От друга страна близостта на планината до двумилионната столица предполага огромен брой посетители и Витоша е най-посещаваната защитена територия в страната (с 3.5 млн. посетители годишно). Планината всъщност е най-старият природен парк на Балканите.

Отпадъците в последните години намаляват. Чистотата на планината зависи от възпитанието на посетителите, защото по пътеките, за разлика от хотелите и почивните станции, кошчета няма и всеки трябва да отнесе отпадъците си със себе си. Културата на посетителите се забелязва, че е променена в положителна посока, отбелязва Михайлова. С отпадъците в планината се справят, чрез доброволци. През летния сезон е важно да се спазват противопожарните мерки.

На Витоша се намира и детският екостационар “Бели брези”, изграден в едноименната местност. Той е създаден по европроект “Опазване на традиционните строителни техники, използвани в България”. Стационарът отвори врати през 2012 г. Беше обявен за сграда на годината за 2013 г. в секцията “Зелена архитектура”, защото е много красива. Изградена е само с естествени материали - камък, глина и дърво и доби голяма популярност поради това, че има организирани посещения и заради близостта до столицата, коментира инж. Галя Хаджиева от дирекция Природен парк “Витоша”. В екостационара децата се запознават с работата на лесовъдите, изучават различни дървета и горските обитатели.

В природния парк има и два музея - на мечката и совата, изградени през 2004 г. Музеят на мечката се намира преди Дендрариума и е построен на мястото на съществувал в миналото пътен кантон. Музеят на совата първоначално се е намирал в местността Ветровала, но тя не е много посещавана през лятото и са го преместили в близост до екостационар “Бели брези”. В момента обаче музеят е затворен и експозицията му е преместена в детския екостационар. Двата музея са много посещавани. Започват работа от 1 юни и са отворени до 30 септември, всеки почивен ден от 10.00 до 16.00 ч.
Планината и основните туристически обекти, разположени там, са достъпни за хора с увреждания чрез двата лифта, има и автобусни линии - 66, 63, както и зелени линии за пешеходци и за велосипедисти.

От дирекцията на Природен парк “Витоша” са изпълнили три европроекта по ОП ”Околна среда”, коментира инж. Хаджиева. От миналата година се изпълнява и проект за възстановяване и поддържане на приоритетни местообитания и видове на територията на ПП “Витоша”. Основните дейности по проекта са три.

Първата дейност е подобряване на природозащитното състояние на торфищните комплекси - на Витоша има  два резервата Бистришко и Торфено бранище. На Торфено бранище се съхранява най-значителният комплекс от високопланински торфища и в него образуването на торф е започнало още преди 1500 г. Днес торфената покривка на места достига 2 метра.

Втората дейност е подобряване на природозащитното състояние на природните местообитания на буковите гори и смесените гори в близост до Боянския водопад, като тук се предвижда изграждане на специална инфраструктура, която да отвежда хората до водопада без да пречат на природата, ще бъдат създадени и кътове за отдих.

Третата дейност е подобряване на състоянието на популацията на няколко вида птици - пернатоногата кукумявка, бухал, орел змияр, скален орел, осояд, черен щъркел и белоопашатия мишелов.
Преди няколко години ПП “Витоша” започна кампания за осиновяване на алеи и различни обекти, разположени в парка. Вече има и 25 осиновителя, които се грижат за инфраструктурата по тези алеи.

Има и голяма дарителска кампания, чиято основна цел е да се осигури достъпна среда в парка по проект “Витоша достъпна за всички”. Към днешна дата има вече реализирани три площадки в местността Игликина поляна.
Тази година ще се проведе и пешеходен поклоннически поход “Светият път”, посветен на 550 г. от връщане на мощите на Св. Йоан Рилски от Велико Търново в Рилския манастир и през последната седмица походът ще премине през ПП “Витоша”.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58